Több mint kétszázan vitték a barátságot Szabadkára
Szombat reggel hat órától már nagy volt a nyüzsgés a Közösségek Háza udvarán. Több mint kétszáz nevezés érkezett a 12. Koliken Kiskunhalas-Szabadka Kerékpártúrára. A szervező Halasi Városmenedzser Kft. és a Kiskunhalasi Bringabarát Klub tagjai hetek óta szervezték ezt a határon átnyúló programot. Leszervezték az eseményeket, megrendelték az ebédet és megfelelő technikai kísérőcsapatról is gondoskodtak. A munka dandárját Király Gábor végezte, aki a túra egyik ötletgazdája is volt. 12 esztendővel ezelőtt alig harmincan vágtak neki ennek az útnak, napjainkra már több száz főt megmozgató eseménnyé vált ez a túra.
Idén a kiskunhalasi székhelyű kerékpárgyártó, forgalmazó Koliken Kft. volt az esemény fő támogatója. Társtámogatóként a Ganzair Kft. munkatársai frissítőket osztottak a túrázók számára a Közösségek Háza udvarán.
A kétszáz főt meghaladó menetoszlop több mint két kilométer hosszan kígyózott az 53-as főúton. A túrázók épségére a Kiskunhalasi Rendőrkapitányság munkatársai figyeltek egészen a határig. A legifjabb túrázó most töltötte be a 12 esztendőt, így a túra szervezői gyakori megállókkal készültek, hogy ne legyen fárasztó senki számára ez az 100 kilométer.
A balotaszállási megállónál egy felajánlásnak köszönhetően máris friss gyümölcsöt kaptak a vándorok. A rövid pihenőt követően tovább karikáztak az 53-as főút felújításért kiáltó aszfaltján. Király Gábor kérő szavára minden résztvevő a túrázás szabályait betartva falta a kilométereket Tompa irányába.
Kiskunhalas képviseletében Kuris István László alpolgármester pattant nyeregbe, hogy a testvérváros üdvözletét átadja a szabadkai vendéglátóknak.
Hatalmas ovációval köszöntötték a tompaiak Halápi Sándort, aki egy velocipéd nyergében indult el szomszédolni. A korabeli kétkerekű tekerése, irányítása nagy figyelmet követel a hajtótól. A tiszakécskei veterán világbajnok most először vett részt a túrán, mint mondta, ha ideje engedi máskor is eljön erre a határon átnyúló közösségi eseményre.
Tompán, Véh László polgármester vendégelte meg a csapatot, majd csatlakozva a túrához maga is megkezdte a határátlépést.
A magyar rendvédelmi szervek jól szervezetten bonyolították le a kerékpárosok átléptetését. A szerb határőrök szintúgy kitettek magukért, a nyárvégi nagy forgalom ellenére rutinosan végezték a beléptetést, sőt rendőri felvezetést is biztosítottak a népes társaságnak.
Szabadkára érkezve a helyi előljárók a szabadkai zsinagógában fogadták a testvérváros delegációját.
Az elhangzott ismertető szerint a zsinagógát 1902-ben építették Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján. A művészeti és esztétikai értéke mellet, azért is rendkívüli zsinagóga Európában, mert az egyetlen, amely a szecesszió magyar változatának jegyeit viseli.
Az ezen stílusra jellemző virágos dekoráció, pávatoll, tulipán, stilizált rózsa vagy liliom formájában, a homlokzatokon és a beltérben is megtalálható, az ólomüvegeken és a festett falakon is. Az ólomüvegek Róth Miksa pesti műtermében lettek kidolgozva, a homlokzati dekoráció és a cserepek pedig a pécsi Zsolnay Porcelángyárban. A beltér, sátorként elgondolva, az ótestamentumi időkre emlékeztet, a színek élénk harmóniája pedig a hívőkben, az öröm érzetét kellett, hogy felébressze. A szabadkai zsinagógánál ki kell hangsúlyozni az avantgárd szerkezetet, szerkezetének és dekorációjának összhangját, a funkció és a forma áthatását.
Kern Imre Szabadka alpolgármestere elmondta, hogy midig örömmel tölti el a halasiak látogatása. Köszöntőjében arról is beszélt, hogy reményei szerint megvalósul a két település közötti kerékpárút megépítése, így már biztonságos körülmények között még egyszerűbb és gyakoribb lehet a szomszédolás.
Kiskunhalas üdvözletét Kuris István László alpolgármester tolmácsolta a vendéglátóknak. Mint mondta, reméli, hogy a túra résztvevőinek létszáma folyamatosan gyarapszik, jó szívvel érkezik mindenki Szabadkára, hiszen itt testvérként fogadják őket.
Miroslav Jovancic festőművész, zenész műsora valamint Palásti Károly szavalata adott plusz kulturális értéket a túrának.
A szomszédolók megtekintették a közelben lévő templomot, amelyet a Ferencesek Szent Mihály arkangyalnak ajánlották fel. A templom a szabadkai földvár alapjaira épült, amelyet 1439-ben emeltek fel, Hunyadi János erőfeszítéseinek köszönhetően, amely a törökök elleni harc során az egyik legjelentősebb stratégiai pont volt.
Egészen 1773-ig egyetlen egyházmegyeként szolgált Szabadkán, és jelentős szerepet játszott az egész térség történelmében, de főként a katolikus hívők körében. A templom 1730-ban épült, a kápolna kibővítésével, amelyet 1695-ben a ferencesek alapítottak a szabadkai torony földszintjének nagytermében. A helyiségek fennmaradó részét 1716-ban kolostorrá alakították át.
A templomlátogatást követően egy finom fagylaltra hívta meg Kern Imre alpolgármester a túrázókat a Szabadka központjában lévő az 1923-ban alapított Pelivan fagylaltozóba.
Az ebéd már a visszaúton a határközeli Ergela vendéglőben várta a tikkasztó hőség ellenére is kerékpározó résztvevőket.
Kiskunhalas főterére már a lenyugvó nap sugarai által megvilágítva érkeztek a vándorok.
A Bethlen Gábor téri zenepavilon volt a tombolasorsolás helyszíne, itt derült ki, hogy ki mehet haza egy plusz kerékpárral gazdagodva. Kiskunhalas önkormányzata ajándékát a most másodszor túrázó tompai Poszranya Zsolt nyerte meg.
A Koliken Kft. idén két trekking kerékpárt ajánlott fel tombolatárgyként, az egyiket a 74 esztendős Bánfi Vilmosné vehette át Bartucz Kálmántól.
A másik kerékpárt a szintén kiskunhalasi Herczeg Anikó vehette át, az ápolónő most először jött el erre a túrára.
A tervek szerint jövőre ismét útnak indul majd a 13. Kiskunhalas-Szabadka Barátság Kerékpártúra, hogy kikapcsolódást, kulturális feltöltődést biztosítson az egyre terebélyesedő kerékpáros közösségnek.