Tömeges galambmérgezés Kiskunhalason
Tömegesen pusztultak el galambok a hétvégén, Kiskunhalason, a Fazekas Mihály utcában egy gazdánál, ahol egyik napra virradóra egyszerre tíz madár tetemét találta meg a padlásukon. Ötven éve tartanak a háznál galambokat, de még nem történt ilyen. A család arra gyanakszik, hogy valaki lemérgezhette őket.
A hetvenes éveihez közel járó házaspár lelkileg szinte belebetegedett a galambok elvesztésébe, pedig mint mondják, maguk is fogyasztásra tenyésztik őket, de amilyen kínok között kellett elpusztulniuk, az borzasztó lehetett. Több fióka is árván maradt, most őket kézből próbálják etetni, de valószínű, hogy ők is el fognak pusztulni.
Az egyik galamb ott jártunkkor még élt, de már alig tudott járni, a mérgezés tünetei jól láthatóak voltak. – Biztosak vagyunk benne, hogy valaki megmérgezhette a galambjainkat, ugyanis többször kaptunk fenyegetést, ha nem takarítjuk el őket a háztól, akkor le fogják őket mérgezni – mondja a nevük elhallgatását kérő idős asszony, akinek van is egy sejtése, hogy ki lehetett. De mint mondja, vádaskodni nem akar, haragban pedig nem szeretne lenni senkivel. Épp ezért rendőrségi feljelentést sem tesznek, viszont szeretnék, ha többször nem fordulna elő hasonló eset.
Halász Balázs önkormányzati képviselő a helyszínen igyekezett tájékozódni az eset részleteiről. Mint mondta, fontos a jószomszédi viszony, ezért ha lehet, békés úton kell rendezni az esetleges vitás ügyeket. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a hatályos előírások szerint kötelesek a szomszédok az állattartásból adódó bizonyos körülményeket elviselni. Semmi nem tiltja a galambok tartását, ha az megfelelő körülmények között zajlik, ebben az esetben pedig nincs szó semmilyen szabálytalanságról.
Az eset kapcsán a Kiskunhalasi Állatvédő Egyesület elnöke, Rémánné Halmosi Éva arra figyelmeztetett, hogy a madarak lemérgezése állatkínzásnak minősül, amely bűncselekmény és akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Érdemes azonban mérgezés gyanúja esetén az összes lehetséges okot számba venni, például, hogy a galambok a közelben esetleg permetes vagy egyébként is mérgező növényt fogyaszthattak, hozzájuthattak-e patkányméreghez. A mérgezett galambok kezelése mindenképpen állatorvosi feladat. Általában költséges és fárasztó munka, ráadásul a kimenetele is bizonytalan. Ha túl is éli a galamb a mérgezést, tartós károsodást szenvedhet.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos