Tömegével teszik az utcára a kismacskákat
Közélet

Tömegével teszik az utcára a kismacskákat

A Kiskunhalasi Állatvédő Egyesülethez hetente többször is érkezik bejelentés, utcára tett, sorsukra hagyott kismacskákról. Néhány napja öt cicát találtak állatvédők egy bálamadzaggal átkötött dobozban a Szabadkai úton. Az alig egy hónapos kölyköket a halasi állatvédők vették a gondozásukba, szerető gazdikat keresnek a számukra.

Nem a most megtalált alom volt az egyetlen az elmúlt hetekben, akiktől gazdáik ilyen módon szabadultak meg. Nemrég egy családi ház udvarára dobtak be még anyatejre szoruló csöppségeket, de a város szélén, egy erdőben is találtak szélnek eresztett kölyökmacskákat. És ezek még a „humánusabb” esetek voltak, vannak, akik egyszerűen a szemetes kukákba, vagy a pöcegödörbe dobják a nem kívánt szaporulatot.

Az ilyen és ehhez hasonló esetek hetente fordulnak elő, a megtalálók a Kiskunhalasi Állatvédő Egyesület segítségét kérik. Az állatvédők tapasztalatai szerint továbbra is nagyon sokan felelőtlenül tartják házi kedvenceiket. Nem tuják, hogy a nem kívánt szaporultból származó állatok többsége, gazdátlanná válik, rövid életük során milyen sok éhezésnek és szenvedésnek vannak kitéve. Pedig az időben elvégzett ivartalanítással el meg előzhető lenne, mondják az állatvédők.

akos-20140617-cicak 09

– Bosszantó, amikor úgy próbálnak megszabadulni a felesleges szaporulattól, hogy az utcára teszik, és a sorsukra hagyják őket, majdcsak lesz velük valami. Ez a valami azonban komoly fejtörést okoz az állatvédőknek, hiszen ha már megtaláltuk ezeket a kicsiket, gondoskodnunk kell róluk, mert bolhásak, férgesek, gyakran betegek és persze éhesek. Az ezzel járó költségek az állatvédő egyesületet terhelik. A kiscicák ideiglenes befogadóknál való elhelyezése, sem egyszerű feladat, nem sokan fogadják be az otthonukba az ilyen elárvult kisállatokat, még ideiglenesen sem. Nem egyszerű a feladat, sokszor, hónapok is eltelhetnek, mire megfelelő szerető gazdát sikerül a számukra találni – mondja Gazsó Erzsébet, a Kiskunhalasi Állatvédő Egyesület alelnöke.

A szervezet gyakran rendez örökbefogadó napokat, persze, ha valaki szeretne cicát vagy kutyát örökbe fogadni, bármikor hívhatja az egyesület 06-30/591-45-17-es, vagy a 06-30/751-68-44-es telefonszámát, ahol az aktivisták a szükséges adatok egyeztetése után, a kis védenceket igyekeznek összehozni a legmegfelelőbb gazdi-jelölttel.

akos-20140617-cicak 11

A Kiskunhalasi Állatvédő Egyesület kiemelt figyelmet fordít az ivartalanításra, hogy az emberek tudják, miért fontos az ilyen, ma már a hazai állatgyógyászatban rutineljárásnak számító műtéti beavatkozások elvégzése házi kedvenceinken.

Az egyesület anyagi lehetőségeihez mérten rendszeresen szervez ivartalanítási akciókat is, amely során a beavatkozás költségének jelentős részét átvállalják. Erre azonban csak egy-egy nagyobb pályázati forrás, kiemelt támogatás, illetve az adó 1%-ból befolyt adófelajánlásokból van lehetőség.

Az állatvédők azt is hangsúlyozzák, hogy nem minden áron igyekeznek gazdához juttatni a hozzájuk kerülő állatokat, csak azoknak adnak örökbe, akik mielőtt magukhoz vennének egy állatot, alaposan átgondolják, a vele járó várható költségeket, akik felelősséggel vállalkoznak az örökbefogadásra. Hiszen az állatok is érző lények, nem tárgyak vagy játékszerek. Nem elég csak simogatni őket, életük végéig gondoskodni kell róluk akkor is, amikor megbetegszenek, vagy ha már öregek lesznek, hívják fel a figyelmet a halasi állatvédők.

Kép-szöveg: Pozsgai Ákos

{phocagallery view=category|categoryid=1350|limitstart=0|limitcount=0}