Pofátlanok! Tovább lopják az áramot
Néhány hónapja a Halasmédia felvételei alapján indult rendőrségi nyomozás áramlopás gyanújával több család ellen Kiskunhalason. A képeken jól látható, hogy a Sáros utcában két családi házban illegálisan bekötött vezetéken keresztül lophatták az áramot. Most újabb képeket készítettünk, miután a Sáros utcában a helyzet változatlan, sőt, a korábbinál több házat csatlakoztattak szabálytalanul a városi áramhálózathoz.
Bár egy korábbi közlése szerint a felderítésben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a lakossági bejelentések, és bár egy-két napon belül megjelennek a helyszínen az ellenőrök, ez mégsem visszatartó erejű fellépés – még akkor sem, ha a névtelen bejelentések 80 százalékában beigazolódik a szabálytalan vételezés. Mielőtt elkészítettük volna a Sáros utcában az illegális bekötésekről újabb felvételeinket, személyesen tettünk bejelentést az EDF DÉMÁSZ halasi irodájánál, ahol azonban azt a választ kaptuk, hogy nincs elég munkatárs, ezért nem tudnak kijönni velünk. Egy héttel később ismét bejártuk a Sáros utcát, ahol változatlanul lógtak az illegális vezetékek. A Démász munkatársától nem hivatalosan kapott információk szerint hiába vágják le az illegális vezetékeket a nyílt hálózatról, rövid időn belül újra visszakötik az elkövetők.
Nem hivatalosan megtudtuk azt is, hogy a Démásznál történt legutóbbi elbocsátási hullám óta kevés a szakember, akik rendszeresen ellenőrizni tudnák az illegális bekötéseket. Márpedig egy-egy ilyen kiszállás rengeteg jegyzőkönyvezéssel, jelentős pluszmunkával jár. Továbbá több estben megfenyegették már az eljárás alá vont személyek az áramszolgáltató munkatársait, vagy érte őket tettlegességig fajuló atrocitás, akik ezért nem szívesen járnak rendőrségi és bírósági kihallgatásokra tanúskodni.
A bizonyítási eljárás sem egyszerű feladat, de ha sikerrel is jár egy-egy vizsgálat, hiába szabják ki a bírságot, nem tudják behajtani. A legtöbbször vagyontalan, munkanélküli elkövetőkről van szó, akik nem egy esetben már visszaesőnek is számítanak. Az áramszolgáltatónak okozott kár éves szinten több tízmillió forintra tehető, amit az áramdíjba építve nyilván a többi fogyasztónak kell megfizetnie… Hogy ez tisztességes-e, az persze más kérdés.
IDE kattintva lehet megtekinteni a helyszínen készített fotóinkat.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos