
Trianonra emlékezés a régi halasi határban
A trianoni évfordulót követő napokban a Pásztortűz Egyesület tagjai főhajtás mellett emlékeztek az egykori kiskunhalasi határhoz tartozó pusztarészek két világháború közt emelt emlékműveinél. Itt elsősorban az első világháború hőseire emlékezett a halasi tanyavilág lakossága, de a trianoni békediktátum igazságtalanságát is itt gyűltek össze felidézni.
Végső István elnök, történész vezetésével mentek el, az általában egykori tanyai iskoláknál, rendezett környezetben található szobrokhoz, keresztekhez. Először az Alsóbalotai kőkereszthez (1927/28) zarándokoltak, ami Balotaszállás község központjában található. „A hazáért 1914-1918” feliratú emléktáblán 25 balotai hősi halott neve szerepel. Utána a futóhomokra épült Felsőbalotai hősi emlékműnél (1935) rótták le tiszteletüket. „Csak sast nemzeneka sasok” feliratú emlékhelyen 20 balotai férfi neve van felvésve. Itt egykor országzászló emlékmű és kőkereszt is volt.
Majd következett az Alsózsanai kőkereszt (1926) amelyen „Isten dicsőségére Zsana pusztán…” feliratú tábla hirdeti a keresztény hívek elkötelezettségét, hogy nem feledik az első világháborús halottaikat. Az emlékezők ellátogattak a Felsőzsanai kőkereszthez (1927) is. Legutoljára Tajóra mentek az egyesület tagjai, ahol a sűrűtajói homokvilágban az országzászló emlékműnél (1939) a „Hazáért” felirat alatt 21 azelső világégésben elesett katona neve olvasható. Ide, utólag 6 második világháborúban elhunyt nevét is felvésték.
A Pásztortűz Egyesület tagjai az egykori halasi pusztarégi emlékhelyeinél ima után mécseseket és az emlékezés virágait helyezték el.
A Pásztortűz Egyesület sajtóanyaga