Új emlékmű hirdeti, hogy Kiskunhalas a Szőlő és Bor városa
1987-ben a Szőlő és a Bor Nemzetközi Éve alkalmából Kiskunhalas megkapta a „Szőlő és a Bor Városa” címet. Ennek tiszteletére egykoron a Sóstó partján felállítottak egy prést, rajta emléktábla lett elhelyezve a kitüntető címmel. Az elmúlt évtizedekben az emlékmű állaga egyre romlott, a fa szerkezet elkorhadt. Látva ezt a Cultores Moris Redemtionis Borlovagrend tagjai szervezőmunkába kezdtek, hogy létrejöhessen egy új, időtálló emlékmű, melynek az avatását a 43. Halasi Szüreti Fesztivál nyitónapján tartották.
A Sóstó fürdő bejáratához közel, az 53-as főút mellett új emlékmű hirdeti, hogy Kiskunhalas a Szőlő és a Bor Városa. A kezdeményezők az 1997-ben, alapított borlovagrendi tagok voltak. Az ünnepségen Kunszeri Miklós nagymester idézte fel a kiskunhalasi szőlészet és borászat történetét. Mint elhangzott Halason és térségében a 19. század óta zajlik intenzív szőlőtermesztés. A trianoni időszak valamint a második világháború idején volt tapasztalható visszaesés a termőterületek tekintetében. Az 1960-as évektől újra jelentős méretű ültetvényeken zajlott a termelés, napjainkban több mint 500 hektáron történik a gazdálkodás és a borászatok egyre nívósabb borokat állítanak elő.
A borrendi tagok az elmúlt esztendőkben, az egykori prés folyamatos állagromlását látva döntötték el, hogy egy új emlékművet állítanak, ennek a helyszínéül pedig egy másik helyet jelöltek ki. A terveket Tóth Péter városi főépítész készítette, ezek alapján a Halasi Városgazda Zrt, valamint a Faddikor Kft. közreműködésével készült el az emlékmű. A kiállított prést Vili Gábor újította fel.
A szervezésben és a munkálatokban nagy segítséget nyújtott Bordás Zoltán és Szőke Sándor borrendi tag. Az átadóünnepségen jelen volt Vedelek Norbert a Bács-Kiskun Megyei közgyűlés alelnöke.
A megyei vezető gratulált a szőlészek-borászok eredményeihez. Mint mondta, a borászatok, a szőlőtermelők érdemi, minőségi munkát végeznek, minőségi borokkal öregbítik a megye hírnevét, így minden támogatást igyekeznek megadni nekik, amelyekkel programjaikat, célkitűzéseiket erősíteni tudják.
Fülöp Róbert polgármester is köszönetet mondott a borlovagoknak. A városvezető szerint öröm, hogy a borlovagok terve így megvalósult, meg volt az egység, az akarat, a jó célt látták a támogatók és az önkormányzat is a tervezéssel, a kivitelezés egy részével részese tudott lenni ennek a kezdeményezésnek.