(►) Újabb köztéri alkotást kapott a Rotary Clubtól Kiskunhalas
Közélet

(►) Újabb köztéri alkotást kapott a Rotary Clubtól Kiskunhalas

Sterio Károly, Menet az egyházba Halason című képének tűzzománc másolata a Református templommal szemben a City Iroda ház előtt lett felállítva. A kezdeményezők kedden kora este leplezték le az alkotást.

A Halas Concert Band zenéje fogadta az érdeklődőket az átadó ünnepségen.  A jelenlévőket Szakál Aurél a kiskunhalasi Rotary Klub elnöke köszöntötte. Az elnök beszámolójából kiderült, hogy a Rotary igen aktív volt az elmúlt időszakban. A közterületi kerékpáros szervizpontok állítása mellett padot helyeztek el a Kiskunhalas és Harkakötöny között a Vigyázó tölgynél és az aktivistáknak köszönhetően egy másfélmilló forint értékű kerámiaégető kemencét ajándékoztak a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Pszichiátriai és Fogyatékos Betegek Otthonának.

Kiskunhalas önkormányzata nevében Fülöp Róbert polgármester köszönte meg az adományt. Ígéretet tett rá, hogy fokozott figyelmet fordítanak a megóvására.

Bocskorás Bertalan református elnök-lelkész köszöntőjében Sterio Károly 1857-ben Kiskunhalason a templom előtti környezetről készült képéről elmondta, jó látni, hogy egykoron az emberek milyen díszes, színes öltözetben járultak az Úr színe elé. A hívek beszélgettek, igazi közösségi élet színtere volt a templom és környéke.

A tűzzománc köztéri alkotás ötletgazdája Rékasiné Dr. Oláh Gizella volt. A kezdeményező több információt is megosztott a hallgatósággal a Rotary ajándékáról.

" A történet azzal kezdődik, hogy megláttam Szakál Aurél könyvében ezt a festményt, és azt láttam rajta, hogy itt vannak rajta a régi halasiak, azok az épületek, aminek nagy részét még most is látjuk, ezt meg kellene mutatni az itteni embereknek. Ebből indult el a Rotary Clubon belül a gondolkodás, hogy hogyan tudjuk ezt megoldani. Aurél az elnökünk már látott Nagybányán ilyen installációkat, ahol a nagy festők műveit kiállították. És nagyon érdekes dolog az, hogy ezeket az installációkat, a zománckép részüket Kecskeméten készítik el kecskeméti művészek. Megkerestünk egy művészt, aki örömmel elvállalta ennek az elkészítését.

Ez a kép 1857-ben készült, akkor, amikor Ferenc József és Erzsébet királyné Magyarországra jöttek, a jászkun városokat látogatták meg, és nyilván ehhez a körhöz tartozott Kiskunhalas is, mint Kun város. A látogatás alkalmával egy nagy ünnepség volt, nagy reprezentáció, és a reprezentáció részeként megajándékozták a császári párt, és Sterio Károly festőművésztől rendeltek képeket, életképeket, zsánerképeket, amiket ezekről a településeken lévő templomokról és népi életképekről, tehát pásztorokról, falusi emberekről készített. Ebből raktak össze egy ajándékcsomagot, amit átadtak a császári párnak, és utólag kiderült, hogy ez annyira kedves volt az Erzsébet királyné számára, hogy a saját palotájában tartotta ezeket a képeket. Ezek a képek végül majd múzeumba kerültek, és onnan sikerült megszerezni." -  mondta az ötletgazda.