Változó tematika az agrárágazatban
Az újdonságokra fókuszált a XXII. Téli Gazdaesték második rendezvénye a Csipkeházban. A február 13-i program során öt előadó lépett közönség elé. Szaktanácsadásra és céges portfóliók bemutatására került sor. Ahogy változik a klíma, úgy a körülmények is változnak. Nagyon oda kell figyelni arra, ki milyen genetikával dolgozik, és hogyan védi a növényeket, miként segíti a fejlődésüket megfelelő tápanyag bevitelével. A közönséget Bagi Bence, a Halas és Környéke Gazdakör elnöke köszöntötte.
Bor Sándor a változás fontosságát hangsúlyozta. A SeedPlusz Kft. szaktanácsadója rámutatott, termelői evolúció zajlik. Hangsúlyozta, akik tudnak alkalmazkodni, azok fennmaradnak.
- Változás nélkül nincs fejlődés – fogalmazott Bor Sándor. – Az nem működik ma már, hogy őrült nagy pénzekért termelünk, aztán vagy megtérül, vagy nem. Fontos, hogy milyen genetikával dolgozunk, milyen növényvédő szereket használunk. A külső tényezők is nagyon fontosak. Ezen a télen egyetlen olyan nap sem volt, hogy délben nulla fok alatt lett volna a hőmérséklet, és reggel is tíz alkalomnál alig többször fordult elő. Amikor nincs igazi tél, akkor a növények föld feletti része dolgozik. A gyökérzetet nem tudja ellátni megfelelő tápanyaggal, így éli fel a saját testét. A repceállományon sokkal jobban látszik, hogy gond van, de már a gabona is szürkül.
A BASF Hungária Kft. idei ajánlatait is megismerhették a gazdaestére látogatók. Vágvölgyi Szabolcs és Mérai Imre regionális értékesítési szaktanácsadó szólt az újdonságokról.
- Megnéztük, milyen különbségek vannak különböző fejlődési stádiumokban. Az egyszeri védekezés időzítése fontos a búzánál. A kezeletlen kontrollhoz képest érezhető az eltérés. A kezeltnél csökken a vörösrozsda-fertőzöttség mértéke. A fejlett állományoknál az enyhe időjárás miatt készüljünk fel a megdőlés elleni védelemre – tanácsolta Vágvölgyi Szabolcs.
- Az évek során hatékonyság-csökkenés figyelhető meg. Számos azol nem felel meg a mai követelményeknek. Az új készítményeknek az emberi szervezetre kisebb hatása van. Az útmutató betartása mellett az állatokra sem veszélyes. Kis mértékben tud beoldódni a talajba, nem szennyezi azt. Gyorsan fel tud szívódni a növényben, aztán szépen, lassan hat. Ennek nagy jelentősége van. Az új azolt kiváló humán és ökotoxikológiai profil jellemzi. Kiemelkedő a hatástartalma feketerothadás ellen a szőlőfürtökön – mutatott rá Mérai Imre.
Szanyi-Molnár Regina promóter képviselte a RAGT Vetőmag Kft.-t az idei második, halasi gazdaestén. Utalt arra, hogy a cirokkérdés eléggé megosztó. A vetőmagok portfóliója sok hibridből áll. Az agronómiai jellemzőknél meghatározó a megfelelő termőképesség, a vízleadás, az aszálytűrés, a szárszilárdság, a csőegészség a kukorica esetében.
- A kukoricatőszám-kísérleteknek jelentőségük van a termelőknek történő hibridajánlásnál. A kukorica- és a napraforgó-portfóliónk is nagyon bő – fogalmazott Szanyi-Molnár Regina. – A cirokkérdés eléggé megosztó, mi a kukoricát szoktuk szembeállítani vele. Jobban bírja a száraz körülményeket. Jobban fotoszintetizál. Valamivel mélyebbre gyökerezik a kukoricánál. Optimális körülmények között növekszik tovább. Vannak vörös és fehér szemű cirkaink – tette hozzá.
Pecznyik Béla a Malagrow Kft. képviseletében érkezett Kiskunhalasra. A cég területi képviselője, szaktanácsadója Ahol a tudomány a természetet szolgálja címmel tartott előadást. Pecznyik Béla szántóföldi növények és zöldségek termesztésével is foglalkozik. Az élethosszig tartó tanulás mellett teszi le a voksát.
- Aki a 21. század technológiájának meg tud felelni, az fennmarad. Hosszú távon gazdálkodni összetett feladat – mutatott rá a szaktanácsadó. – Mindenben ott a matematika, de változó a tematika. A tisztán műtrágyára és növényvédelemre alapozott technológiák sok esetben nem hozzák már az elvárt eredményeket. Érdemes egy új, komplexebb szemléletben gondolkodni, amely hosszú távon előre mutat.
További részletek a Halasi Tükör hetilap február 22-i számában.