(►) Ván Benjámin emléktáblát avattak
Közélet

(►) Ván Benjámin emléktáblát avattak

Ván Benjámin református lelkészt ábrázoló portréval fókuszában emléktábla avatásra került a sor péntek koradélután a róla elnevezett utca és az új református temető találkozásánál. Az avatón Kuris István László köszöntötte a megjelenteket, Végső István szervező ismertette Ván Benjámin életútját és a tábla létrehozásának ötletgazdája Némedi Imre is szól az egybegyűltekhez. Az emléktáblát Bocskorás Bertalan református lelkész megáldotta.

Május 24-én délután egy órakor az új református temető parkolójában jó tucatnyian gyülekeztek, hogy a szomszédos utca névadójáról, Ván Benjámin református lelkészről alkotott emléktáblát leleplezzék. Az emléktábla ötlete Némedi Imrétől származik, aki végigjárva a hivatalos eljárásokat végül megvalósította elképzelését. 

Némedi Imre ötletgazda megköszönte a támogatók munkáját

Az ötletgazdának a Pásztortűz Egyesület nyújtott segítséget. A hagyományőrző egyesület vezetője, Végső István vezette fel a rendezvényt és adta át a szót Kuris István László alpolgármesternek. A városvezető méltatta Ván Benjámin közéleti tevékenységét és megköszönte Némedi Imre kitartó szervező munkáját. 

Kuris István László alpolgármester mondott köszöntőt

Az alpolgármesteri köszöntőt követően Végső István mondta el tömören Ván Benjámin ellentmondásos életútját, majd felkérte Monda Margitot, a Pásztortűz Egyesület tagját, hogy mondja el összefoglalóját a református lelkészről. Az irodalmi előadást követően Bocskorás Bertalan református elnök lelkész áldotta meg az emléktáblát, majd az élő leszármazottakkal és a megjelentekkel közös fotózás zárta az ünnepélyes eseményt.

Az emléktábla

Ván Benjáminról röviden

Ván Benjámin református lelkész Kiskunhalason született 1892. április 7-én és 1985. március 17-én itt is helyezték örök nyugalomra. Az elemi iskolát és a gimnáziumot szülővárosában végezte, 1912-ben érettségizett. Teológiát Bp.-en tanult, 1917-ben fejezve be tanulmányait. 

Monda Margit rövid előadást tartott Ván Benjáminról

Segédlelkész volt Kiskunhalason, Nagycsepelyen, Látrányban, Nagykőrösön, Graén, Szaván, Mohácson. 1927-37 között lelkipásztorként tevékenykedett Látrányban, 1937-53-ig, majd nyugdíjazásáig Kiskunhalason. Nyugdíjasként Rádfalván szolgált. Ellentmondásos személyisége ellenére a helyi közéletben vállalt szerepe és segítő tevékenysége miatt rendezvényekkel, előadásokkal, kiadványokkal ápolják emlékét.

Bocskorás Bertalan református elnök lelkész áldás közben

Csoportkép a résztvevőkkel

Kép-szöveg: Kovács Iván

Végső István Ván Benjamin érdekes életútját ismertette a közönséggel