Városi civil fórum a Végh-kúriában
Közélet

Városi civil fórum a Végh-kúriában

Harminchárom civil egyesület mintegy ötven képviselője és néhány független civil jelenlétében rendezték meg tegnap a városi civil fórumot. A Végh-kúria új szerepkörben, immár Civil Házként fogadta a tanácskozás résztvevőit. Végső István szervező, házigazda köszöntötte a megjelenteket, valamint Gyovai István polgármestert, Fülöp Róbert alpolgármestert és Flösser Tamást, a Civil Házat működtető Halasi Média és Kultúra Kft. vezetőjét.

 
A fórum összehívásának különös aktualitást adott, hogy tegnap fogadták el a város 2014. évi költségvetését. Ebben 2 millió forint áll rendelkezésre a civilszféra számára, bár az összegből egy külön keretben 800 ezer forintot előre odaítéltek a Stúdió 2000 Egyesületnek.

Gyovai István rövid áttekintésével kezdődött a vitadélután, mely során értékelte a helyi civil közösség tevékenységét. Mondanivalóját két ellentétes állításban összegezte. „Fantasztikusan szép gazdagságot nyújtanak a civil egyesületek a városnak.” – mondta. De a dicséret szavaival ellentétes volt az a következtetés, amelyet a civil szféra tevékenységével kapcsolatban levont. Véleménye szerint a civil egyesületek jórészt saját tagjaik kedvtelésére működnek, ezért elsősorban nem a város anyagi támogatására kellene számítaniuk. Ezt követően Végső István kérdésére a polgármester elmondta, hogy legkésőbb március végén kiírják a civil egyesületek pályázatát.

civilek 03

A polgármesteri bevezetőt követően Káposzta Lajos kért szót. A Csipke Hotel munkatársa arról beszélt, hogy célszerű lenne, ha az egyesületek kulturális rendezvényei és az idegenforgalomban érdekelt szolgáltatók közös rendezvénynaptár alapján dolgoznának. „Az önök rendezvényei, a mi rendezvényeink” – mondta.

Ván Lajos, első hozzászólóként a polgármesterhez címezte szavait. A Szilády Áron Társaság nevében arra kérte a város első emberét, hogy a hivatalban készíttesse el a civilek tevékenységét feltáró és lajstromozó leltárt. Így a város vezetői valós képet kaphatnának a civil szféra értékteremtő tevékenységéről, melyet mindeddig a gyakorlatban és a támogatások során meglehetősen alulértékeltek. Majd így folytatta: ezzel a leltárral nem csak az önkormányzat, de bárki képet kaphatna arról, hogy melyik egyesület mennyit tesz a közösségért.

Szécsényi Mihályné szintén úgy vélte, hogy a városvezetésnek nincs világos képe a civilek tevékenységéről. Erre utal Gyovai István megfogalmazása is. Mint mondta, a polgármester állításával ellentétben, az egyesületek tagjai nem csupán saját örömükre dolgoznak, céljuk, hogy a közösség érdekében jót és jól tegyenek. A Pitypang Egyesület elnöke az előző hozzászóló szavait megerősítve, szintén javasolta a civil szervezetek tevékenységét, eredményeit számbevevő és nyilvántartó városházi jelentés elkészítését. Ezt követően Szécsényi Mihályné és Horváth Szép Benő arra kérték a polgármestert, hogy a Boróka Civil Házból 2013-ben kitett civilek székhelyének ügyvédi és hatósági átíratásához a város adjon anyagi támogatást. Ez utóbbira a polgármester ígéretet tett, melyet a rendelkezésre álló támogatási összegből fognak finanszírozni.

civilek 08

A következő felszólaló, Mester Sándor nehezményezte, hogy a városházán nincs a civil ügyekkel foglalkozó szakember. Egyúttal javasolta, hogy a helyi kulturális élet szereplői évente több alkalommal, rendszeresen tartsanak szakmai összejövetelt, melyre a polgármestert is meghívnák. Mester úr szerint hiányzik az egységes városi programajánló, illetve egy olyan kulturális műsorfüzet, amely összefogná és áttekinthetővé tenné a helyi kulturális rendezvényeket. Mester Sándor szerint hiányzik az egységes városi programajánló, illetve egy olyan kulturális műsorfüzet, amely összefogná, és áttekinthetővé tenné a helyi kulturális rendezvényeket. (A kiskunhalas.hu oldalon található 2014-es rendezvénynaptár tavaly december vége óta működik, ahová továbbra is várják a civil-, a magán- és a városi programokat a szervezőktől. - megjegyzés)

Ezt követően Huber Helga, a Civilek a Jövőért Alapítvány vezetője kezdeményezte a civil értéktár létrehozását. Ebben a hungarikum mintájára a helyi értékkel kapcsolatos szokások, a tárgyi kultúra emlékei jelennének meg. Huber Helga szerint a civil szervezetek sok esetben nem tudják saját, megnyert pályázataikat finanszírozni, ezért ebből a célból fontos lenne egy városi alapot létrehozni.

Az értéktárral kapcsolatban mondta el Pajor Kálmán, hogy már működik egy Értéktár Bizottság, amely először Kiskunhalas épületeit térképezte fel. Szerinte tovább kellene bővíteni a helyi értékekkel kapcsolatos feltáró munkát, nyilvántartásba véve minden olyan tárgyat, tevékenységformát, amelyre a halasiak büszkék lehetnek.

civilek 20

Utolsó hozzászólóként Mongyi Marianna, a Zöld-Híd Egyesület nevében egy közös, civil honlap létrehozását javasolta. A felmerült kérdésekre, ötletekre válaszolt a legvégén Flösser Tamás. Véleménye szerint egy városi civil honlap működtetése a művelődési ház feladata lenne. Erre a célra felajánlotta a pár hónapja működő halasi kultura.hu honlapot. Ezen az internet felületen egy külön fejléces rovatban bemutatkozhatnának a helyi civil egyesületek, és tevékenységük is folyamatosan követhető lenne. A civil fórummal kapcsolatban elmondta, hogy a művelődési ház a jövőben havonta, kéthavonta megszervezi az összejövetelt. Befelezésül szót ejtett arról, hogy a Boróka Civil Ház elvesztésével „városi szinten civil ügyben már nincs tovább hova süllyedni.” Egyúttal azt is javasolta, hogy a városi tulajdonba kerülő MÁV Művelődési Házat a jövőben a helyi civilek kapják meg. 

Fotó-szöveg: Szűcs Károly

{phocagallery view=category|categoryid=1237|limitstart=0|limitcount=0}