(►) Zászlófelvonás, kenyéráldás, kiállítás – így ünnepelt Kiskunhalas
Közélet

(►) Zászlófelvonás, kenyéráldás, kiállítás – így ünnepelt Kiskunhalas

Kiskunhalason augusztus 20-án 10 órakor, az Országzászlónál a nemzeti lobogó felvonásával kezdődött az Államalapítás, Szent István király és az új kenyér ünnepe. Az ünnepi műsor és kenyérszentelés helyszíne a Végh Kúria volt.

Az Országzászló emlékműnél a Halasi Lovasbandérium tagjai álltak díszőrséget, a zászlófelvonás helyszínén a Halas Concert Band zenéje csendült fel.

A program a Végh-kúriában folytatódott kenyéráldással, néptánccal és kiállítás megnyitóval. A Halasi Városmenedzser Nonprofit Kft. szervezésében fél 11-kor kezdődött az ökumenikus kenyérszentelés.

Elsőként Seffer Attila plébános szólt az ünneplőkhöz, az egyházi vezető arra hívta fel a figyelmet, hogy ne feledjük, milyen fáradságos munkával kerül az asztalra a mindennapi kenyér, tisztelet azoknak, akik mindezt előteremtik.

Honti Irén evangélikus lelkész beszédében a jézusi lelkületre hívta fel a figyelmet. „Jézus a mi megmentőnk, megtartónk, az élet kenyere, áldjon meg, őrizzen meg és tartson meg bennünket együtt, egységben, szeretetben, örömben és békében, én ezt kívánom minden testvéremnek” – mondta a lelkész.

Friebert Tibor a helyi baptista gyülekezet vezetője feltette a kérdést a jelenlévőknek, ha egy kenyérre pillantanak, látják-e a lényeget? Meglátják - e benne azt a valakit, aki tartja az életüket, akitől van az életük, és aki megtartja az életüket?

„Amikor megfogjuk a szelet kenyerünket, jusson eszünkbe, hogy az Isten, aki tartja és tartani fogja az életünket, kérdez bennünket. Gyúlik - e hála a szívedben, amikor látod ezt a kenyeret? Adja az Isten, hogy ez így legyen mindannyiunk életében” – zárta sorait Friebert Tibor

Bocskorás Bertalan református elnök- lelkész is megáldotta az új kenyeret, áldást kért mindazokra, akik számára igazi ünnep a mai, akik örömmel tudnak nemzetünk születésnapján együtt ünnepelni. Azokra, akik a minden nap azért dolgoznak, hogy legyen kenyér az asztalon.

A jelenlévők meg is kóstolták az ízletes Kalmár kenyeret, amelyet erre az alkalomra sütött a pékség.

Palásti Károly nyitotta meg a Búza, kenyér, élet című pajtakiállítást, amely válogatás a Thorma János Múzeum fényképgyűjteményéből.

„ Az első világháború előtt a nemzeti jövedelem 63%-át adta a mezőgazdaság, körülbelül ennyi volt a mezőgazdaságban foglalkoztatottak százaléka is.  A rendszerváltáskor 20, ma a népesség 2-3%-a él a mezőgazdaságból. Ezek a képek még akkor készültek, amikor igen nagy volt a mezőgazdaság emberszükséglete, amikor a parasztember 30 kilométer gyalogolt naponta, ha szántott. Ha a képeket megnézzük, nem sok Döbrögit láthatunk.” – hangzott el a megnyitón.

Juhász Mihály történész, muzeológus  a kiállítási anyagról tartott egy rövid ismertetőt.

Az ünnepi eseményt Juhász Eszter néptáncpedagógus vezetésével egy zenés-táncos műsor zárta.