
Aprók tánca, emlékezés a természettudós író-költőre - kulturális délelőtt a könyvtárban
A kicsik és szüleik ropták a táncot, szólt a citerazene, az irodalomkedvelők verseltek. Sőt még az is kiderült milyen sokrétű ember volt Földi János, illetve milyen barátság fűzte Csokonai Vitéz Mihályhoz. A Pásztortűz Egyesület, a Gózon István Irodalmi Kör és a Fészekrakó Egyesület programjai tartalmas délelőttöt kínáltak a szépszámú érdeklődőnek a Martonosi Pál Városi Könyvtárban.
Néptánc, népzene, játék és kézműveskedés várta a gyerekeket és szüleiket a Tavaszi Aprók Táncán március 29-én. A kézműveskedő gyerekek alkotásai, rajzai már a közelgő húsvét jegyében készültek.

Az alkotás után kezdődhetett a tánc. Csárdással indult a tánctanítás, amibe gyorsan bekapcsolódtak a gyerekek és szüleik. Az útmutatást Paragi Zoltán tánctanár adta, míg a zenéről a Halasi népdalkör citerásai gondoskodtak Sózó József vezetésével.

A könyvtár másik termében az irodalomé volt a főszerep. A program első részében Földi János (1755-1801) orvos, természettudós, nyelvész, író, költő életéről és munkásságáról tudhattak meg sok információt az érdeklődők. Monda Margit az irodalmi kör vezetője és Végső István a Pásztortűz Egyesület elnöke ismertették Földi János életét és munkásságát. Földi János a debreceni református kollégium elvégzése után a pesti egyetemen szerzett orvosi oklevelet. 1781–83 között Kiskunhalason volt rektorprofesszor. Felvilágosult szellemű, sokoldalú tudós egyéniség volt, Csokonai barátja, Fazekas Mihály sógora.

A megemlékezés második felében az irodalmi kör tagjai saját írásaikat és költeményeiket olvasták fel.
(Az Aprók táncáról, az irodalmi összejövetelről, és Földi János író polihisztorról a Halas tv Kultúrkép című műsorában láthatnak majd beszámolót és riportokat.)
