
Egyedülálló tárlat az Aradi vértanúk ábrázolásáról
Egy kuriózumnak számító kiállítás nyílt meg Kiskunhalason a Thorma János Múzeumban. A tárlat azt mutatja be, hogyan ábrázolták az aradi vértanúkat a képzőművészetben a 19. és 20. században. Így több alkotó, több korból való, több stílusban készült munkája látható a tablókon. A város napi programok kezdő eseményeként nyílt meg a kiállítás, mely másfél évig lesz megtekinthető.
A különböző korokban a művészek különbözőképpen ábrázolták az aradi vértanúkat. A halasi Thorma János Múzeumban komoly gyűjtőmunkát követően egyedülálló tárlaton mutatják be mindezt.

A nyitó ünnepségen elsőként Kuris István László, Kiskunhalas alpolgármestere mondta el a kiállítással kapcsolatos gondolatait.
- Az aradi vértanúk emlékezete több mint 170 éve él a magyar nemzet lelkében és szívében. Azt, hogy a magyar nemzet igaz ügyért ragadt kardot az is bizonyítja, hogy a kivégzettek között is számos nem magyar nemzetiségű tiszt, tábornok volt. Az elmúlt 174 évben sokféleképpen méltatták az aradi vértanúkat, szinte mindent tudunk róluk, azonban tudásaink inkább sablonok, melyek által a történelmi személyiségek meg is merevedtek. A történelem csak akkor az élet tanítómestere, ha hagyjuk, hogy szívünkben életre keljenek a történelmi személyiségek. Ehhez segít hozzá bennünket ez a monumentális történelmi tabló, és megannyi alkotás, amelynek kiállítását mától megtekinthetjük múzeumunkban. Köszönöm minden munkatárs belefektetett szakmai munkáját, a kölcsönző és együttműködő intézmények segítő hozzáállását és köszönöm minden látogató kiemelt, méltóságteljes érdeklődését – mondta beszédében Kuris István László.

Az ünnepségen Kovács Andrea és Korponai Zsolt, a Kiskunhalasi Alapfokú Művészeti Iskola tanárai gondoskodtak a zenéről. A tárlatot Hermann Róbert történész nyitotta meg. Többek között elmondta, hogy hálás ezért a kiállításért és ez a tárlat törleszt az eddigi hiányosságokból, de még így is van mit tenni a vértanúk emlékének ápolásában. Thorma János Aradi vértanúk című festményéről is szólt a történész, hangsúlyozta, hogy ahányszor látja, ez a festmény mindig megdöbbenti és ez a kép mindegyik korban hatásos. Hermann Róbert a tárlat több különlegességére is rávilágított. A nézőknek érdemes lesz mindent elolvasni és alaposan átnézni a tablókat.

A kiállítás egyik fő eleme Posta Máté festménye mely a 13 vértanút ábrázolja. A festmény Debrecenből érkezett Halasra. Az alkotó a nyitó ünnepség után elmondta, fontosnak tartja, hogy műve szerepel ezen a kiállításon.

A tárlat, mely iránt országos érdeklődés várható másfél éven keresztül látható a Thorma János Múzeumban.