Éles hajtások régen és most
Kultúra

Éles hajtások régen és most

A múlt és a jelen összefonódott a Csipkeházban tartott értékőrző konferencián. A divat- és a textilszakmák képviselői és viseletkészítők találkoztak és cseréltek tapasztalatot a Pliszírozás a népviseletekben és a modern öltözékekben című rendezvényen. Kiskunhalasról Szabó Árpád pliszírozó tartott bemutatót.

A programot a Duna-Tisza Közi Népművészeti Egyesület szervezte. Elnöke, Szabó Károlyné köszöntötte a megjelenteket az október 27-i megnyitón. Elmondta, a kékfestők bácsalmási konferenciája és a nagykőrösi tájház-rendezvény után a kiskunhalasi program a harmadik állomás. Ezúttal a pliszírozásé lett a főszerep a népviseletekben és a modern öltözékekben. A konferencián két irányzatról beszélt, az ősi hagyományok továbbviteléről és az innováció, a megújulás fontosságáról. Egyesületük azt vallja, hogy az értékeket élő hagyományként, használati tárgyként vigyék tovább.

A szakirodalom szerint a pliszé szöveten vagy más kelmén kialakított éles hajtások sorozata, amit általában díszítő célzattal hoznak létre ruhadarabokon: szoknyákon, blúzokon, gallérokon.

Romsics Imre etnográfus, múzeumigazgató Fölsőszoknyák változatai a kalocsai népviselet alakulásának másfél évszázada alatt címmel tartott előadást. Közben végigjárta a kalocsai népművészet korszakait. Megnézte, és bemutatta, mikor és milyen szoknyát viseltek a lányok, asszonyok.

Romsics Imrét Bognár Gabriella muzeológus, néprajzkutató követte a mikrofonnál. Pliszírozott viseletek a Kárpát-medencében volt a témája. Rámutatott, kezdetben a gazdagabbak, a nagy urak ruházatát díszítették ezzel a technikával. A pliszé nagyobb számban a Felvidéken, palóc területeken és Erdélyben található meg.

Molnár Madarász Melinda divattervezőnek saját márkája van. Missziós munkának tartja közelebb hozni a ma emberéhez az egykori mintakincseket. Designerként hídnak tartja magát a kézművesek és az iparművészet képviselői között. Kiskunhalason, a Csipkeházban Pliszírozás a modern öltözékekben címmel tartott előadást.

Városunkat Szabó Árpád viseletkészítő, pliszírozó képviselte az eseményen. Bemutatózott, ismertette a pliszírozás munkafolyamatát. Azt mondta, e terület iránt mindig van érdeklődés. Megtudtuk, sablon közé kell tenni a textilt, ami gőzkezelést kap, és utána lehet vele dolgozni.

A szervezést Csordás Katalin népi iparművész és fia, Szabó Árpád koordinálta Kiskunhalasról. A rendezvény háziasszonya Csorvási Kata volt.

További részletek a Halasi Tükör hetilap november 10-i számában.