Emberkéz alkotta felszíni formák (galéria)
Kultúra

Emberkéz alkotta felszíni formák (galéria)

A sorozat folytatódott a Közösségek Házában. A Forrás-Új Tükör Klub április 2-i rendezvényének vendégelőadója Mester Sándor népművelő volt. „Ti vagytok a mi katedrálisaink” címmel a kunhalmokról tartott előadást a közönségnek. A programot a Halasi Média és Kultúra Nonprofit Szolgáltató Kft. szervezte.

Mester Sándor előadásának címét Illyés Gyula Kúnhalmok című alkotásából vette: „Ti vagytok a mi – katedrálisaink”. A rendezvény résztvevőit térbeli és időbeli kalandozásra hívta. - Fontosnak tartom, ha az ember megszerez egy tudást, azt ossza meg másokkal – fogalmazott a népművelő. - Lassan másfél évtizede egy iskolai pályázat révén találkoztam ezzel a felszíni formával, amit kunhalomnak neveznek, és elkezdtem érdeklődni iránta – tette hozzá. 

Mester Sándor beszélt arról, hogy a kunhalom a 19. században kialakult gyűjtőfogalom. Lehetnek sírok, strázsahalmok, határjelzők. Nagyon sok mindent takar. - Tisztelet, babona vagy félelem vette őket körül. Olyanok is vannak, amelyek a keresztény egyházhoz kötődtek. A kunhalmok érintetlenül megőrződtek több ezer év távlatában – mondta. A kunhalom emberkéz alkotta jelenség. Halas környékén is van belőle bőven. „Valaha” ez a táj fogadta az itt élő, ide érkező embert… Harminc éve törvény őrzi és védi ezeket a felszíni formákat Magyarországon. 

Fotók: Anda Péter