Emlékezés a régiekre – irodalom, történelem, civilek a Sóstónál
Kultúra

Emlékezés a régiekre – irodalom, történelem, civilek a Sóstónál

Tartalmas program keretében a hétvégén a Sóstói Parkerdőnél az egykori Árpád-kori falura emlékezett több helyi civil szervezet. Szó volt arról kik élhettek itt hajdanán, mivel foglalkoztak és mit tártak fel az ásatások. A történelem mellett az irodalom is helyet kapott, hiszen a délután nyitányaként a Pásztortűz Egyesület és a Gózon István Irodalmi Kör szervezésében a szép számú közönség zalai Szalay László írót ismerhette meg életrajza és művei által. 

Zalai Szalay László író-szerkesztő (1879-1944) életéről és munkásságáról szóló összefoglalóját Monda Margit az irodalmi kör vezetője ismertette a hallgatósággal. A kiskőrösi születésű, de kiskunhalasi iskolában tanult, későbbi tisztségviselő nagyon gazdag irodalmi hagyatékkal rendelkezik. Ám a többség az Öreg Szuhayról írt regényei, írásai alapján ismeri. Az életrajz elhangzása után Németh Kornélia, az irodalmi kör egyik tagja részleteket olvasott fel Az Öreg Szuhay című műből. Végső István a Pásztortűz Egyesület vezetője szólt arról: jól felismerhető, hogy Szalay általában a halasi és környékbeli pusztákat, és a halasi református gimnáziumot örökítette, idézte meg leggyakrabban műveiben. 

Az irodalom után a történelem kapott hangsúlyt. Az  Erdélyi Csillagok Irodalmi Egyesület, a Napsólyom Íjász Egyesület, a Pásztortűz Egyesület és a Történelmi Vitézi Rend közös szervezésében emlékezés vette kezdetét a sóstói parkerdő Árpád-kori falu emlékoszlopánál. A szép számú közönség a Zöldhalomnál egykor létezett településre emlékezett július 29-én. Végső István történész bevezető gondolatai után Hegedűs Bettina szavalata és a Szilaj Citerazenekar muzsikája segített a múltbéli utazáshoz hangolni a jelenlévőket.

Végső István történész előadásában az érdeklődők hallhatták, hogy a régi történetírók, régiséggyűjtők, mit tudtak a Zöldhalomról, a faluról, annak temetőjéről. A tudomány mentén haladva Végső István beszélt Biczó Piroska régész feltárásról a Zöldhalomnál (1975). Külön kiemelte Marcsik Antónia, Molnár Erika és Vargáné Kocsis Zsuzsanna tanulmányait a zöldhalmi sírokról. Ezen kutatásoknak köszönhetően a csontokból sok minden érdekes információ derült ki időközben az ott élt emberek életmódjáról.

A Kerecsensólyom emlékoszlopnál koszorúk, virágok elhelyezésére került sor. Az emlékoszlopot nemrég a Halasi Városgazda Zrt. megtisztította, rendbe hozta, így az megújulva fogadta az ősökre emlékezőket. A program baráti, civil beszélgetésekkel zárult.

(Az eseményről a Halas Televízió Kultúrkép című műsora számol majd be részletesebben.)