Ének, zene, múltidézés
Kultúra

Ének, zene, múltidézés

Június 1-jén folytatódott a Forrás-Új Tükör Klub rendezvénysorozata. A nyár első összejövetelén Bakó Katalin és férje, Ujvári Gábor beszélt életéről, pályája alakulásáról, Kiskunhalashoz és egymáshoz fűződő kapcsolatukról. A programot énekkel, zenével fűszerezték. A rendezvény házigazdája Király Gábor volt a szervező Halasi Média és Kultúra Kft. képviseletében.

Somogyi dal hangzott el kezdésként. A továbbiakban kérdések és válaszok váltották egymást. Bakó Kati felidézte a városban töltött gyermekéveit, népdaléneklése kezdeti lépéseit, majd a folytatást. 

- Itt, a Közösségek Házában 1994-ben a magyar népzene dialektusterületeit mutattam be előadói estemen. Már akkor nagyon szerettem a somogyi dalokat. Most is ilyennel kezdtem. Olyat hoztam, amit az elmúlt hetekben dudorásztam – tudtuk meg. 

Bakó Kati az említett programot megelőzően kapta meg, ’93-ban a Népművészet Ifjú Mestere címet. A szakma nagyjai ismerték el tudását, köztük Sebestyén Márta. 

- Belém ivódott az egyes dialektusok stílusa. Ez olyan kifejezésforma, ami sok mindenre választ ad – fogalmazott. 
Kati mégsem lett főállású népdalénekes. Családja, a gyermeknevelés mellett folyamatosan képezte magát. Budapesten, majd Egerben is diplomázott. Könyvtár-magyartanár szakot végzett. Férje az informatika területén dolgozik, miközben az ő életének is fontos része a népzene.

- Eleinte felvételről tudtunk dalokat tanulni. Itthon a táncház-mozgalom talált rá a széki zenére. Moldvából rendszeresen muzsikáltak itt. Később Gyimesben és Moldvában is voltam gyűjtőúton. Fő foglalkozásként számítógép-üzemeltetéssel foglalkozom. Zenekarom, a Sültü időközönként működik. Két és fél éve jelent meg a legutóbbi lemezünk – tájékoztatott Ujvári Gábor. 

További részletek a Halasi Tükör hetilap június 9-i számában. 

Pál László
Fotók: Anda Péter