Fénycseppek 5+1
Kultúra

Fénycseppek 5+1

Egy évvel később a tervezett időpontnál, de megtartották jubileumi rendezvényüket a Fénycsepp antológia készítői. A kötet hat évvel ezelőtt jelent meg, a koronavírus-járvány miatt hozott korlátozó intézkedések azonban tavaly nem tették lehetővé, hogy az ötödik évfordulót megünnepeljék. Sári Katival, a kiskunhalasi József Attila Irodalmi Kör vezetőjével beszélgettünk a városi könyvtárban december 15-én tartott Fénycseppek 5+1 című program kapcsán.

- Jelen és múlt összefonódott az ünnepi rendezvényen. Hogyan?

- Az irodalmi körünk életében egy hatalmas mérföldkő volt, amikor 2016-ban kiadtunk egy antológiát. A kötet 31 irodalmár és 20 képzőművész közös munkája. A képzőművészek 90 alkotást készítettek illusztrációként. Úgy gondolom, ez példaértékű összefogás, amelynek eredményeképpen egy kívül-belül gyönyörű kiadvány született. Az ősbemutató 2016. december 15-én volt Kiskunhalason, a Közösségek Házában. Tavaly szerettük volna megrendezni a jubileumit az ötödik évforduló alkalmából, de a pandémia miatt ez lehetetlen volt. Emiatt ünnepeltünk egy évvel később. Egy zenés, irodalmi műsort szerveztünk a városi könyvtárban Fénycseppek 5+1 címmel.

- Milyen volt a könyv utóélete?

- A Fénycseppek premierjét még nyolc könyvbemutató követte Kiskunhalason és vidéki településeken. Az antológia sikerét bizonyítja, hogy nagyon hamar elfogyott és a 10. Hatvani Zoltán szavalóversenyen, 2017-ben a diákoknak a Fénycseppekből kellett választani az egyik verset. Zsűritagként hatalmas élmény volt megtapasztalni, hogy a versenyzők milyen átéléssel szavalják ezeket az alkotásokat. Somogyi Laci helyettes vezetőnknek igaza lett, aki úgy fogalmazott, hogy a Fénycseppek önálló életre kel. A könyv kiadásával megtapasztaltuk, mennyi értékes ember él köztünk. Éreztük azt is, hogy szükség van az örömre, a reményre, a szeretetre, amit közvetítünk.

További részletek a Halasi Tükör hetilap december 21-i számában.