Halasi portrék és városképek
Kultúra

Halasi portrék és városképek

Új időszaki kiállítás nyílt a Thorma János Múzeumban október 30-án. A tárlat Halász Géza halasi portréit és városképeit mutatja be a látogatóknak. A házigazda intézmény nevében Szakál Aurél igazgató üdvözölte a vendégeket. A megnyitón Fülöp Róbert polgármester köszöntötte a jelenlevőket. Beszédet mondott Kollarics Gábor, a Kiskunhalasi Bibó István Gimnázium tanára.

A kiállításon összesen 90 alkotás tekinthető meg. A múzeum beleltározott gyűjteményéből 88 való, 2 művet Halász Zsuzsától kért kölcsönbe az intézmény.

- Halász Géza iskolaigazgatóként támogatója és résztvevője volt a Központi Iskolában működő Rajz-körnek. Megörökítette számos kollégája, ismerőse és tanulója arcvonásait, amely az utókor, a családtagok, a kiskunhalasi emberek számára érzelmileg fontos, ezen felül dokumentatív értékkel is rendelkezik. Mindeközben az alkotó a különböző technikákat váltogatva egyre rutinosabban, jó érzékkel alkalmazva tudta ábrázolni az ismerős arcokat és városrészleteket. A kiállításon több olyan épület, utcarészlet is látható, amelyek az eltelt évek alatt átalakultak, vagy teljesen eltűntek – tájékoztatott Szabóné Biacs Ildikó a rendező Thorma János Múzeum képviseletében.

Halász Géza kiállítása elé Kollarics Gábor középiskolai tanár mondott beszédet a megnyitón. Ismertette, Halász Géza családja a Fertő-tó vidékéhez közeli Farádon élt, innen indult, evangélikus kántor és tanító lett, 1938-ban helyezte az oktatási miniszter Kiskunhalasra. 1949-től 1974-es nyugdíjazásáig a Központi Iskola igazgatója volt, mellette magyar-történelem szakos tanárrá képezte magát.

- Gyönyörködni tudni. Gyümölcsben, falevélben, bármiben, például az emberekben, az életben, akár az enyészetben is. Aki ezt az ajándékot kapja, vagy ezt a képességet kifejleszti magában, az tudja az életet élni. Az nem panaszkodik amiatt, hogy dolgoznia kell, mert számára mindenféle tevékenység valamiképpen örömtelivé válik. Vannak ilyen emberek. Bár személyesen én nem ismertem – csak apósom ment időnként „Géza bácsihoz kicsit sakkozni”: Halász Géza is ilyen valaki lehetett. Ő ezt az életörömöt hordozta magában és tudta másoknak is közvetíteni – fogalmazott Kollarics Gábor.

A kiállítás jövő év tavaszáig tekinthető meg a múzeumban.