
Hanuka ünnep és gyertyagyújtás a Városháza udvarán
Vasárnap este a Városháza udvarán, az Adventi vásár színhelyén tartják hanuka ünnepüket a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség tagjai is, ekkor gyújtják meg a menórán a nyolcadik gyertyát. A két ünnepnek semmi köze egymáshoz, csupán egy időre esik, a hanuka a zsidóknál a fény ünnepe, ami idén december 6-án naplementétől tart nyolc napon át.
A hanuka ünnepén a jeruzsálemi második templom újra felszentelésének állítanak emléket, amire a Krisztus előtti második században került sor. A makkabeusok ekkor lázadtak fel az elnyomó görög uralkodók ellen, amire a zsidók úgy emlékeznek, hogy a kilencágú menórán minden este meggyújtanak egy gyertyát.
– A görögök Antiokhosz uralkodása alatt korlátozó intézkedéseket vezettek be Júdeában, és nem engedték a zsidóknak gyakorolni a vallásukat, ezért egy kis csoport Mákábi vezetésével lázadást szított. A maroknyi zsidó csapat győzelmet aratott, megtisztították a szentélyt, és újból felavatták azt, ennek emlékére nevezik az ünnepet hanukának. A makkabeusok csupán egy napra elegendő olajat találtak, amellyel meggyújthatták a gyertyatartó gyertyáit, ám csodával határos módon az egy napra elegendő olaj nyolc napon át égett - mondta el az ünnep lényegét Ritter Nándorné vallástanár.
Ennek emlékére a zsidók hanuka első napjától fogva minden este eggyel több gyertyát gyújtanak meg. A menórán egy kilencedik, úgynevezett segítő gyertya is található, ezzel gyújtják meg az összes többi gyertyát. A menórát olyan helyre helyezik a családok, ahol sokan látják, hogy így hirdessék az isteni csodát. Hagyományosan ilyenkor krumplis palacsintát és fánkot esznek – mondta el a Halasmédia érdeklődésére az ünnep lényegét Ritter Nándorné vallástanár.
December 13-án, vasárnap 17.30-ra várják az érdeklődőket a szervezők, a Kiskunhalasi Zsidó Hitközség és a Halasmédia és Kultúra Nonprofit Kft. a Városháza udvarra, ahol ünnepélyesen meggyújtják a menórán a nyolcadik gyertyát. A kántorzenével kísért irodalmi műsorban közreműködik Fésüsné Bakos Ágnes, Raáb Gábor és Ritter Nándorné, valamint a zsidó hitközség gyermekkara.
Szöveg-fotó: Pozsgai Ákos