Helyi népviselet, népzene és néptánc a Csipkeházban (galéria)
Kultúra

Helyi népviselet, népzene és néptánc a Csipkeházban (galéria)

Az érdeklődők augusztus 26-án, 18 órától a Csipkeházban, az V. Halasi Pódium keretében csodálhatták meg a Dél-Alföld Kiskunhalas népdalainak, népzenéjének, néptáncának és viseleteinek szépségét. A műsor háziasszonya Bakó Katalin népdalénekes, a Halas Táncegyüttes, valamint a Bittó Nándor és barátai zenekar közreműködésével adtak betekintést térségünk néprajzi múltjába a Kun Verbunk és a csárdás címmel megrendezett interaktív esten. 

A Lukács László szervező munkájának köszönhető Halasi Pódium rendezvénysorozat ötödik állomását tartották meg szombaton a Csipkeházban. Az esemény a Kun Verbunk és a csárdás címet viselte. A sorozat kitalálója és szervezője Lukács László elmondta, hogy hamisítatlan, eredeti helyi néprajzi ritkaságokhoz próbált helyben partnerekre találni. Ez kiválóan sikerült, hiszen az est műsorvezető háziasszonya, Bakó Katalin népdalénekes, a népművészet ifjú mestere több halasi kötődéssel rendelkezik és örömmel vállalta a moderálást.

Lukács László nyitotta meg az V. Halasi Pódium rendezvényt

A népi viseletek, a néptáncok bemutatásához a Halas Táncegyüttes szintén hiteles partnernek bizonyult – hangsúlyozta Lukács László. A harmincöt éve Halason működő táncegyüttes a mindennapi próbákon és a fellépéseiken is a helyi népi kultúrát gyakorolják táncaikon és öltözeteiken keresztül. Cornea Zsolt, a csoport vezetője társaival pedig nagyon jól szemléltető ruházati kiállítást rakott össze a közönségnek. A táncegyüttes állandó partnere, a Bittó Nándor és barátai formáció szintén autentikus forrás a helyi népzene világában – emelte ki a szervező.

Bittó Nándor és barátai zenekar muzsikálás közben

Bakó Katalin a népzene világában jól ismert, hiteles szaktekintély. A népdalénekes elmondta, hogy alaposan összegyűjtött szakirodalmi háttérrel készült az esemény moderálására, amit népdal betétek előadásával próbál oldani. Bakó Katalin prezentációja kíséretében bemutatta Kiskunhalas és környéke földrajzi területeit, a még mai is használatban lévő nevekkel, mint Füzes, Alsószállás, Felsőszállás, Pirtó, Szarkás, Debeák, Eresztő, Inoka, és hasonlók. A környék népi hangszereit, táncait és népdalainak eredetét is feldolgozta előadásában a népdalénekes.

Bakó Katalin népdalénekes, a népművészet ifjú mestere, az est háziasszonya és mindentudója

A Halas Táncegyüttes tagjai látványos táncbemutatókon demonstrálták a Bakó Katalin által elmondottakat. A népviseleti hagyományok ismertetését Cornea Zsolt a Halas Táncegyüttes vezetője végezte. A rendkívül alapos, ötletes folkstylist szerepét az együttesvezető élő öltözködési bemutatóval tette plasztikussá. A nézők megismerhették és láthatták, hogy milyen kellékekből áll össze a népviselet, például hogyan öltözik fel tetőtől-talpig népviseletbe egy fiatal lány.

A Halas Táncegyüttes részéről a Váradi házaspár bemutatózik

Az V. Halasi Pódium rendkívül közönségbarát módon zajlott. Az előadásokba bármikor belekérdezhettek a nézők, akik meg is tették ezt, ki-ki érdeklődése szerint. A vendéglátás a Dél-Alföldi gasztronómia ízeket képviselte a Stenczel-Dora féle Grand Prix Taverna jóvoltából. A résztvevők a rendezvényre készült alkalmi érmékkel kaptak ellátást. Az est baráti beszélgetéssel zárult. Az V. Halasi Pódium eseményeiről a hétfői Hírnaplóban és a Kultúrkép című magazinban láthatnak további részleteket!

Cornea Zsolt ezúttal folkstylist szerepkörben

Kép-szöveg: Kovács Iván

A népviseletbe öltözés, öltöztetés egyik pillanata