„Irodalom nélkül lehet élni, de nem érdemes”
Kultúra

„Irodalom nélkül lehet élni, de nem érdemes”

Petőfi Sándorról, Arany Jánosról és még megannyi ismert hazai költőről tudhattak meg érdekességeket azok, akik ellátogattak a Martonosi Pál Városi Könyvtár költészet napi rendezvényére. Mint a helyszínen elhangzott, egyáltalán nem igaz, hogy a mai tizenévesek nem olvasnak. Azt azonban érdemes lenne megvizsgálni, hogy könyvek helyett miért a laptopok és mobiltelefonok kijelzőin falják a betűket.

Neves, magyar költőkről és az ő műveikről tartott előadást Fűzfa Balázs irodalomtörténész a Martonosi Pál Városi Könyvtárban.

- Előadásom címe A magyar költészet Petőfitől József Attiláig. Róluk és a köztük lévő nagy költőkről fogok beszélni a halasi érdeklődőknek. Versekről beszélni, versekkel foglalkozni szerintem remek dolog. Szerencsére sokan vannak még, akik szeretnek verset olvasni, leginkább őket kívánom megszólítani egy-egy ilyen találkozó során – árulta el Fűzfa Balázs.

Az, hogy éppen Fűzfa Balázs volt a rendezvény vendége, egy hosszú, jó előre megtervezett folyamat eredménye.

- Őt azért hívtuk meg, mert néhány évvel ezelőtt kollégáimmal hallgathattuk egy nagyon inspiráló előadását az élményközpontú irodalomtanításról. Úgy gondoltuk, hogy ez az előadása is olyan nagyhatású lesz, mint amit mi hallottunk tőle korábban. Egy vers, véleményem szerint nem csak élményt nyújt, hanem elolvasása sok képességet és készséget is fejleszt, gondolatokat ébreszt és érzéseinkre hat – fejtette ki Erhardt Györgyi könyvtárigazgató.

A meghívott irodalomtörténész szerint egyáltalán nem igaz, hogy a mai fiatalok keveset olvasnak. Mint mondja, az ilyen előadásokkal sokak érdeklődését fel lehet kelteni a magyar irodalom iránt.

- El kell ismerni, hogy a mostani fiatalok sokkal többet olvasnak, mint mi, igaz egészen mást olvasnak, mint amiket szeretnénk. Nálunk sokkal több betűt használnak, csak ezen betűket leginkább okostelefonon és számítógépen rakják össze. Előadásaim során igyekszem egy kicsit másként beszélni, más összefüggésekre rávilágítani, mert a gyerekekkel igenis el kell hitetni, hogy lehet élni irodalom nélkül, csak épp nem érdemes.