IV. Halasi Pódium
Kultúra

IV. Halasi Pódium

Könyvbemutató, előadások, kiállítás, borkóstoló és zene. Ezt ígérte a IV. Halasi Pódium estje augusztus 19-én a Csipkeházban. A Kárpát-medence borvidékeire összpontosított a program, mellyel a 200 éve született Gyárfás Istvánra is emlékeztek.

Gyárfás István hosszabb ideig Kiskunhalason élt és alkotott. Jogász, táblabíró, történész, az MTA levelező tagja volt, szőlészettel és borászattal, gyümölcstermesztéssel is foglalkozott.

- A szőlő és a bor kultúrájáról szóltunk. A Kárpát-medence borvidékei című könyv kapcsán elhívtuk előadást tartani a szerzőket, Mód Lászlót és Simon Andrást. Tárlatot is terveztek, ennek egy részét is elhozták. Öt éve indult a vándorkiállítás – mondta Lukács László, a program főszervezője. - A Kárpátia Borház kínálatából 80-féle borból lehetett választani, kóstolni – tette hozzá.

Mód László adjunktus és Simon András tanszékvezető Szegedről érkezett Kiskunhalasra. Több mint 25 éve foglalkoznak a szőlészet és a borászat kutatásával. A könyvben vizsgált időszak 1875-től 1920-ig terjed.

Simon András a szőlőbetegségek kapcsán a filoxéra veszélyeire hívta fel a figyelmet elsődlegesen. Ez jelentékeny hatást gyakorolt Magyarország szőlőtermesztésére. Utalt arra is, hogy Trianon után a magyar szőlőterületek kétharmada a határon belül maradt.

Mód Lászlót az akkor tájt leggyakoribb hazai szőlőfajtákról kérdeztük. Elmondta, az alföldi is történelmi borvidék. Itt a Kadarka, a Magyarka, az Ezerjó volt elterjedt és ismert. A talaj és az éghajlat határozta meg, mely fajták honosodtak meg.

A IV. Halasi Pódium estjén a Madárdal zenekar koncertezett. Fehérváry Lilla énekesnőt a rengeteg hangszeren játszó Vaskó Zsolt alapító tag és Havasréti Pál bőgős, tekerős kísérte vendégzenészként. A 23 éves együttes közel egyórás műsort adott többek között dunántúli, dél-alföldi és moldvai dallamokkal.

További részletek a Halasi Tükör hetilapban augusztus végén.