Jubiláló konferencia
A VII. Protestáns Művészeti és Tudományos Napok programsorozata szombaton délelőtt folytatódott. A Szilády Tudományos Konferenciát a református gimnázium dísztermében tartották. A köszöntőket követően a 180 éve született Szilády Áronra emlékeztek, majd irodalmi műsor következett.
A Szilády Tudományos Konferencia vendégeit Lukács László, a Szilády Áron Társaság elnöke, Bödecs Pál, a Kiskunhalasi Református Kollégium lelkész-főigazgatója és dr. Bognárné Nagy Éva képviselő köszöntötte.
Az ünnepi esemény a Ságvári Szilády Áron Általános Iskola és Művészeti Alapfokú Iskola diákjainak Szilády Áron életéről szóló kamaraműsorával indult. A darab rendezője: Bartók Krisztina.
- A tavalyi tanévben a Szilády-napokon mutattuk be először ezt a kis darabot. Az akkor negyedikes gyerekek osztályfőnöke állította össze Szilády Áron életrajzi adatai alapján. Az előadásban egy fiktív nagypapa, Szilády Áron barátja unokájával és az ő barátaival elevenítik fel bizonyos tárgyi emlékek alapján névadónk életét – tudtuk meg Boda Csaba igazgatótól.
Bálint Sándor bölcsészdoktori értekezésével kezdődtek a felnőttek előadásai. Tartalmát dr. Barna Gábor szegedi egyetemi tanár ismertette a közönségnek a 180 éve született Szilády Áron előtt tisztelegve.
- Olyan példányt tudtam kezembe venni Szegeden, amely Bálint Sándor könyvtárából származik. Saját példánya volt magának szóló ajánlással. Bálint Sándor példaképet látott Szilády Áronban. Mindketten vidéki és vallásos környezetből származtak. Pozitivista adatgyűjtést folytattak. A nemzeti művelődésért tettek. A tudomány iránti alázat jellemezte őket. Mindketten nagy jelentőséget tulajdonítottak a népi műveltségnek, a folklórnak – mondta dr. Barna Gábor professzor.
Isten szalmaszálán címmel irodalmi összeállítás zárta a programot. Buda Ferenc Kossuth- és József Attila-díjas költő és Buda Ádám énekmondó tartott emlékműsort.
- A reformációhoz, a hazához, az életünkhöz kapcsolódik az előadás. A fiam énekel saját hangszerkísérete mellett részint népi, történelmi énekeket, részint az én verseim megzenésített változatait. Én pedig felolvasok a műsorokban saját verseimből – fogalmazott Buda Ferenc.
Az Isten szalmaszálán előadás több mint húszéves. Buda Ádám időközben kapcsolódott be.
- Új megzenésített versekkel legfőképpen. A költeményekhez új énekeket is párosítottunk, amelyek a régi műsorban nem voltak benne – tájékoztatott.