
Karakter, jellem, család és közösség (Galéria)
Szatmártól egészen Kiskunhalasig lehetett utazni dr. Bay Miklóssal a Forrás-Új Tükör Klub június 22-i rendezvényén. Elhangzott, Romániában nemzeti kisebbségben, Németországban külföldiként, Magyarországon pedig a beilleszkedést megpróbálva élt. Az orvos-műgyűjtővel, Kiskunhalas díszpolgárával Bakos László, a Halas Televízió szerkesztő-riportere beszélgetett a közönség előtt.
Bay Miklós Erdélyben töltötte a gyermekéveit. Akkoriban Szatmár 95 százaléka magyar volt. Úgy voltak kisebbségben, hogy állandóan bizonyítani kellett és túlélni. Falun nőtt fel, azóta is nagyon szereti a vidéki embereket. Orvosi egyetemet végzett. Az orvos szakmáról azt gondolja, hogy az nem mesterség, hanem hivatás. Mellette azonban más is foglalkoztatja, például a sport és az utazás. Az volt a céljuk a feleségével együtt, hogy megismerjék a világot.
Nem akart Németországba költözni Erdélyből, de a beszervezés helyett inkább azt választotta. Akkor ’80-at írtak. Úgy voltak vele, ha más meg tudta csinálni, akkor ők is képesek rá, hogy bizonyítsanak.

- Németországban más világ fogadott, új életet kezdtünk. Belevágtunk mindenbe. Bíztunk magunkban. Jobban képzettek voltunk, mint általában a német orvosok. Pénzt befektetni, egzisztenciát teremteni kellett megtanulnunk – mondta.
A család később Budapestre költözött, jelenleg Kiskunhalason élnek. Életútjukról részletesen beszélt a Forrás-Új Tükör Klub közönségének dr. Bay Miklós. A Halasmédiának is nyilatkozott a témában.
- Nekem meglepetés volt, hogy meghívtak. Hagytam magam rábeszélni. Arról volt szó az esten, hogy ki vagyok, mi vagyok, hogy gondolkozok és mi vezetett idáig. Már ott kezdődik az élet és az életben a szerencse, hogy az ember hova születik, kik nevelik, milyen lehetőségek vannak. Vannak kitörések. Persze, fel lehet jönni, de az alap számít. Fantasztikus nagyra tartok és nagyon nagyra becsülök mindenkit, aki családhoz kötődik. Kell, enélkül nincs emberi karakter és jellem. A másik, ehhez tartozik a közösség, és ezért vagyok nagyon hálás Kiskunhalasnak, mert nekem nagyobb ajándékot, mint a díszpolgárság, nem adhattak volna – fogalmazott.

Dr. Bay Miklós és felesége adományozta a Thorma János Múzeum és a város számára nagybányai képgyűjteményét. Ezzel egyedülálló kulturális centrumot hoztak létre Kiskunhalason.
A Forrás-Új Tükör Klub programját a Halasi Média és Kultúra Kft. szervezte. További részletek a Halasi Tükör hetilap június 30-i számában.
Pál László
Fotók: Anda Péter