Kun ősökről a tékában
Néprajzkutató tartott előadást február 28-án a Martonosi Pál Városi Könyvtárban. Harangozó Imre a moldvai csángók életét választotta témául. Elmondta, a kun ősök arról a vidékről jöttek, amelyről szólt.
Harangozó Imre, az újkígyósi Ipolyi Arnold Népfőiskola elnöke, néprajzkutató tartott előadást a Pásztortűz Egyesület szervezésében a kiskunhalasi városi könyvtárban.
- Harangozó Imre leginkább szakrális néprajzzal foglalkozik. Kutatásainak elsődleges témája a moldvai és gyimesi magyarok hagyományos világképének és hitvilágának megismerése, megismertetése. Több önálló kötete, jó néhány tanulmánya és néprajzi gyűjtés közlése jelent meg – tájékoztatott Végső István, a szervező egyesület elnöke.
Idézetet is ismertetett Harangozó Imréről. Így írtak róla:"Erdély kies tájait járja, s a kalászszedegetők kitartásával gyűjtögeti össze mindazt, ami a népi szakralitásból ránk maradt. Szíve közepe Moldva, ott is a csángók, akik közül sokaknak nem csak imádságai, énekei, hanem gondolkodásmódja s világlátása is tükrözi azt az archaikus rendet, amelyben a magyarság hosszú évszázadokon keresztül élt.”
A városi könyvtár olvasótermében számos érdeklődő volt kíváncsi Harangozó Imre előadására. Megtudtuk, a várost alapító kunok soraiban volt a csertán közösség.
- Valamikor a történelmi Magyarország határain túl is voltak magyar közösségek. Moldvában ma két nagy csoportban találunk magyarokat. Az összlétszámuk 200 ezer fölött van, és jóval 100 ezer alatt beszélik az ősök nyelvét – mondta Harangozó Imre. – Most reményt keltő a helyzet, 21 faluban van magyar oktatás.