Marika néni kockás füzetének kincsei (galéria)
Ki tudja mi lett volna, ha egy kedves, idős hölgy gondolat-kincseit rejtő kockás füzete nem jut el Saár Lászlóhoz és ő nem érzi meg a benne rejlő lehetőséget. Érezte, hogy mi került a kezébe és szólt Mester Sándornak. Innentől felgyorsult a folyamat, jött Saár Zsófi, Vilmos Blanka, aztán csatlakoztak a fotósok. Az alkotók jó dologra szövetkeztek. Kis Ferencné, Marika néni kockás füzetéből könyv lett, amelyet hétfőn mutattak be a Martonosi Pál Városi Könyvtárban.
Szeretnék én 82 éves koromban ilyen szellemi frissességgel, életigenléssel bírni, mint amilyennek Kis Ferencné, Marika néni rendelkezik. Egy kedves, csupaszív idős hölgy nem gubózott be, nem zárkózott be otthonába, inkább kiírt magából mindent. Örömet, bánatot, történetet, gondolatot. Végig ezek jártak az eszembe a Martonosi Pál Városi Környvtárban hétfőn késő délután. Talán egy szalmaszálat sem lehett volna leejteni a sorok között, annyian voltak kíváncsiak Kis Ferencné, Marika néni első könyvének bemutatójára. A járványügyi intézkedések miatt ugyan maszk takarta az arcok nagy részét, a szemek árulkodóak, csillogóak, mosolygósak voltak.
A Tanyasorsról címet viselő könyvecskét jó szívvel lehet ajánlani minden könyvespolcra. Már a megszületése sem volt hétköznapi. Erről Saár László beszélt a bemutatón, aki szembe szomszédja Marika néninek. - Pár éve többször is mesélt arról, hogy verseket ír, néha meg is mutatta azokat. Tagja lett a halasi József Attila Irodalmi Klubnak, ahol társaival az irodalom lélekemelő formájával kapcsolódnak ki. Nemrég elárulta, hogy bizony neki novellái is vannak. Ezekben gyermekkori élményeit írja le úgy, ahogy azokat ő megélte. Szívesen odaadja, ha van kedvem elolvasni. Volt, és jól is tettem, hogy elkértem- mondta a bemutatón. Saár László azt is tudta, kihez kell fordulnia.
Mester Sándor is érezte, igazi kulturkincs került a kezébe. Saár Lászlót idézte akkor, amikor azt mondta: jó dologra szövetkeztek. - Érdekes élmény volt gondozni Marika néni sorait, verseit, újraélni vele emlékeit. Amikor a végére értem, végére értünk, úgy gondoltam az általa elmeséltek helyszínét, legalábbis ami marad, maradt belőle, be kell mutatni, meg kell mutatni- tette hozzá. Példátlan összefogás indult a kiadás érdekében. A támogatók első szóra igent mondtak, csakúgy mint az illusztrátornak felkért egykori Mester-tanítvány, Saár Zsófi. Zsófi aztán saját tanítványával, Vilmos Blankával szövetkezett és a végeredmény néhány remek, a könyvhöz tökéletesen illeszkedő illusztráció lett. A fotós barátok is hozzátették a magukét.
Marika néni mosolyogva ülte végig a bemutatót. Egy saját verssel készült a jeles alkalomra. - 2000-2012-ig volt egy társam, kinek elvesztése „hozta ki belőlem az írást”. Azóta írom ki magamból örömöm, bánatom és pillanatnyi gondolataim. Ez segített feldolgozni a veszteségeim fölötti bánatot, megfogalmazni érzelmeimet, rendezni a jelent és tervezni, akarni, várni a jövőt. Az írás ugyanakkor barátokat, új ismerősöket hozott. Aktív tagja vagyok a helyi irodalmi körnek. A családomon túl is úgy érzem, „van dolgom az életben”- osztotta meg a gondolatait. Marika nénit köszöntötték a József Attila Irodalmi Kör tagjai is. Az igazi meglepetés fia, Csaba és unokája Dávid közös produkciója volt. Az bemutató végén a szerző dedikálta a könyveket.