Kultúra
Múló idő
Vajgel Pál négy évvel ezelőtt rendezte meg a 25. kiállítását. A közel hat évtizedes alkotó pályafutás során a halasi festő a művészettörténet összes nagy témáját bejárta, a csendélettől a tájképen át az aktokig és portrékig. Az utóbbi években azonban a hagyományos, realista ábrázolással már nem elégedett meg.
Ma már gyakran vegyíti a valóságos részleteket az álmok és a fantázia szürreális látomásaival. Ennek egyik legjobb példája, a kiállítás címadó festménye, a Múló idő. A képen egy hatalmas óra számlapja előtt ülő öregasszonyt látunk. Sokaknak eszébe juthat erről a képről Salvador Dali Elfolyó idő című képe. De a múló idő nem csak kifolyik kezünk közül, arra is alkalmat teremt, hogy nagyobb az idő nagyobb távlatából tekintsünk önmagunkra. A múló idő visszatekintésre alkalmat adó, bölcs természete jelenik meg Vajgel Pál legújabb kiállításának anyagában is.
A február 6-án, csütörtökön nyíló kiállítás összegzése és áttekintése Vajgel Pál életművének. Olyan válogatás, amely az 1950-es évek elejétől kezdve máig követi a festő művészetének alakulását. Ebből a szempontból rendhagyó és rendkívüli lesz ez a tárlat. Ha képtémák és stílus irányából közelítjük meg Vajgel Pál művészetének világát, akkor egyértelmű, hogy a festő a realitás és szürrealitás eszközeivel a szépség és a női test szexualitása, a fiatalság és az öregség, valamint a természet és az ember harmonikus és mesebeli kapcsolatát vizsgálják.
Vajgel Pál 1935-ben született Makón. Kilenc éves kora óta rajzol. Gyermekkori álma volt, hogy művész legyen. Első, kiállításra kerülő képeit az 1950-es évek elején készítette. Vajgel Pál 1968-ban került Kiskunhalasra, azóta számos kiállítása volt a Vasutas Művelődési Házban, valamint a Végh-kúriában. Művészetének célja, hogy képeivel meghitt örömöt és békés hangulatot sugározzon.
Vajgel Pál legújabb kiállítása február 6-án, csütörtökön 17 órakor nyílik a Végh-Végh kúriában. A kiállítás meglepetés darabja, egy életnagyságnál nagyobb méretű, rendkívül ritka kettős portré, amely a festőt és feleségét, múzsáját ábrázolja.
Szűcs Károly
Szűcs Károly