Múzeumi Est
Kultúra

Múzeumi Est

Halász Géza (1914-1918) és a Halasi városházák kiállítás volt a június 17-i Múzeumi Est fókuszában. A művész-tanárról és alkotásairól Kollarics Gábor és Demeter Gábor tartott előadást. Szakál Aurél a tárlat kapcsán szolgált érdekes történeti adalékkal a közönség számára.

Kollarics Gábor ismertette Halász Géza életútját, aki 1914-ben született Szombathelyen. Sopronban az Evangélikus Líceumban tanítói és kántori végzettséget szerzett. Kiskunhalasra 1938-ban került, ahol az evangélikus gyülekezetben végezte a szolgálatát. A háború után is a pedagógia mellett maradt, magyar-történelem szakos tanár lett. 1949-től a Központi – később Szűts József – Iskola igazgatói feladatait is ellátta egészen 1974-ig, majd nyugdíjas éveiben várostörténettel foglalkozott. A halasi oktatásban végzett tevékenységét több kitüntetéssel ismerték el. A Múzeumi Esten a képzőművész Halász Géza elevenedett meg.

A múzeumban időszaki kiállítás látható a munkáiból még a nyár folyamán. Kollarics Gábor vetített képes előadásában ezúttal Halász Géza portréfestészetét mutatta be számos olyan képpel is, amely a tárlaton nem szerepel. Demeter Gábor Halász Géza látképeiről és a jelenről beszélt. Nemcsak térbeli, hanem időbeli sétára is kalauzolta az érdeklődőket. Ehhez Halász Géza 50-es, 60-as években készült kiskunhalasi városképeket ábrázoló akvarelljeit használta és ezekkel párhuzamosan vetített fényképeket a mai Kiskunhalasról. Utóbbi fotóanyagát Demeter Gábor fotói szolgáltatták.

A rendezvényen Szakál Aurél múzeumigazgató beszélt a Halasi városházák kiállításról. A tárlatot képeslapok, fotók, rajzok, reprodukciók alkotják főként. Egy tervrajz is megtekinthető a városháza emeletéről. Napjainkban Kiskunhalason három városháza van: a klasszicista, a szecessziós és szemben velük a kisvárosháza. Ismertette, az elmúlt több mint 300 évben ezen a részen még további városháza-épület is létezett.

További részletek a Halasi Tükör hetilap június 30-i számában.