Népművészek és műveik
A népművészet hagyományokon alapuló művészet. Alkotásai nem köthető személyhez, egy bizonyos időszakban uralkodó stílust képviselnek egy adott népréteg esetében. Kovács Ibolya etnográfus régiónk vonatkozásában ismertette a meghatározással kapcsolatos tudnivalókat. A népművészet helyi továbbvivői közül a Tűforgató Körrel és néptáncosokkal ismerkedhetnek meg közelebbről.
Kovács Ibolya rámutatott: a népművészet a paraszti kultúrához köthető térségünkben is. Ilyen értelemben a fehér hímzéses lyukhímzés is ide sorolható, ami régiónkban a népviselet része volt, így a népművészet körébe tartozik. Többféle ágában megmutatkozik: építészet, viselet, textil, továbbá kézműves mesterségek, táncok és dramatikus játékok is itt említhetők.
A paraszti társadalom művészetéről elsősorban a 19. század második felétől – a föld, mint magántulajdon megjelenésétől – beszélhetünk. Az etnográfus hangsúlyozta: előtte is volt hímzés, ünnepi ruha, de átalakult és színesedett a paletta az anyagi lehetőségek függvényében. Kovács Ibolya megjegyezte, eleinte az úri, a polgári művészet, viselet volt a követendő minta.
- Nem élő hagyomány már a népművészet, de vannak közösségek, ahol őrzik, köztük olyan is, ahol nagy számban. A néptánckincsünk Európában egyedülálló. A fiatalok már nem járnak népviseletben és táncházakba se mennek rendszeresen, de vannak, akik készítenek népviseletet, és vannak, akik hordják, járnak táncházakba. A disznótor, a halasi szüret sem élő hagyomány, csak fenntartják városi közösségi szinten. Ehhez szükség van támogatókra a településeken és hagyományőrző rendezvények szervezésére. Jó közösségszervező erő – fogalmazott az etnográfus.
A Kiskun Táncegyüttes 14 esztendeje alakult. A csoport tagjai diákok, fiatalok, felnőttek. Az utánpótlás nevelésére a Kiskunhalasi Alapfokú Művészeti Iskola biztosít lehetőséget. A néptánc tanítása közel 20 éve szerepel a tanszakok között. Az együttes fő célja a néptánc hagyományainak ápolása, gyűjtése és színpadra állítása a Kárpát-medence táncaiból, kiemelt figyelemmel Kiskunhalas és a Dél-Alföld táncainak megőrzésére és továbbadására. Produkcióikkal előadások, kulturális találkozók, táncházak alkalmával találkozhat a közönség. A Kiskun Táncegyüttes kimagasló munkája elismeréseként 10 évvel ezelőtt Pro Urbe-díjban részesült.
Nap, mint nap tánc veszi körül Mándity Lászlót. A Kiskun Táncegyütes vezetője, koreográfus, művész-tanára sok-sok növendékkel szerettette már meg ezt a műfajt. Családjában pedig apáról fiúra száll a hagyomány.
- Ez egy közösségen, társas kapcsolatokon alapul. Fontos a csoport, a motivációs erő. A magyar néptánc felépítéséből fakadóan többségben vannak a páros táncok. Szép számmal találhatók szóló férfi táncok, és csak elenyésző részben női táncok. Azok nagy többsége is általában csoportos formában történik.
A kiskunhalasi Tűforgató Kör kézimunkáival jeleskedik a régióban. Dr. Ván Lajosné szakmai vezető segíti a magyar népművészet csodáinak, a több száz éves hagyomány, a tájegységek motívumainak elkészítését. Az idei év tárlatát Fejes Józsefné Erzsike szervezte és a Csipkeházban látogathatták az érdeklődők.
- A magyarság népművészetét szeretnénk továbbadni. Célunk, hogy a táskákban, bőröndökben levő kincseket és a tudást, amivel készültek, átadjuk. Szeretnénk, ha a fiatalok megtanulnának gombot varrni, hímezni. A családi kiállítás révén az is fontos volt, hogy szép díszeket készítsünk, és mutassunk be – fogalmazott Fejes Józsefné.
A Tűforgató Kör három éve alakult. Lelkes pedagógusok, a hagyományőrzés elkötelezettjei alkotják a csoportot. Varrnak, horgolnak, különböző népművészeti motívumokkal díszített használati tárgyakat készítenek. Úgy gondolják, hogy a saját munka mindig és mindörökké értékesebb a boltban vásárolt bármilyen terméknél. Az érték mindig megmarad. Fejes Józsefné ismertette a Tűforgató Kör tevékenységét.
- Cél, hogy ne csak mi varrjunk, a kincset adjuk tovább. A bábkészítés és a varrás is tárgyi alkotóművészet. A saját munkák értékesek. Régen nagyanyáink varrtak, hogy díszítsék a lakást. Kiállításon bemutatunk ilyen munkákat, mert érdemes utánozni – hangsúlyozta Fejes Józsefné Erzsike.
The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
A projektet a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi Támogatások keretében. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó ötletek előmozdítása.
#VisegradFund, #V4, #Visegrad
