Nyílt óra csángó énekkel és zenével
A Servet zenekar lépett fel április 26-án délelőtt, Kiskunhalason. A református templomban nyílt énekórán vehettek részt a helyi diákok és tanáraik közreműködésükkel. A rendezvény fővédnöke Fülöp Róbert polgármester volt, az egyházi védnök pedig Bödecs Pál, a Kiskunhalasi Református Kollégium lelkész-főigazgatója.
A Servet zenekar városunkban vendégszerepelt. A programot a Nemora Heliconis gimnáziumi önképzőkör szervezte. A Servet moldvai autentikus csángó népzenét játszik. Az együttes neve hímzett keszkenőt jelent. Ezt templomban, jeles napokon, esküvőkön és ünnepekkor hordták a moldvai magyarok. A zenekarról és a fellépéseikről Böszörményi Gergely koncertigazgató nyilatkozott.
- A nyílt énekóra alkalmával a diákokat általában kihozzuk az iskolából. Ez egyfajta felszabadultságot jelent. Másrészt pedig csángó zenét játszó fiatalokról van szó. Bemutatjuk a csángó kultúrát, hangszereket, a táncaikat, legalábbis verbálisan és zenével. Utána ritmustanítás, énektanítás és a végén közös éneklés következik. A nyílt énekórán sokkal felfokozottabb a hangulat, mint egyébként. Persze én magam is és a fiatal zenész srácok is sokkal megengedőbbek vagyunk, mint az iskolában a tanár bácsik vagy a tanát nénik, de azért tudjuk kezelni a több száz gyermeket.
A zenekar tagjai a Kárpát-medence különböző településeit képviselik, gyermekkoruktól foglalkoznak népzenével. A pusztinai Kovács Krisztián furulyázik, énekel, és élteti a csángó szokásokat. Markó Botond, a máramarosi Nagybányáról származik. Ő a hegedűs a zenekarban. A kobzos Molnár Bálint jászsági zenész. Alázattal viszi tovább a moldvai zenészek hagyatékát. Timár Márton bőgőn játszik.