Olvasnak, de másképp
Kultúra

Olvasnak, de másképp

Könyvre igenis szükség van, bár ma mást és másképp olvasnak. Az internet új utakat nyitott meg, de az ünnepek előtt a hagyományos kötetek iránt is nő a kereslet.

A városi könyvtár új szolgáltatásokkal nyit a különböző generációk felé. Környezetük is megújult, otthonosabbá vált.

- Munka után rendszeresen jönnek hozzánk anyukák megpihenni, mesét olvasni, rajzolni a gyerekeikkel. Ugyanez igaz a játszóházainkra, ahol azt tapasztaljuk, hogy az apukák szerepvállalása is egyre erősebb – mutat rá Tóthné Felföldi Zsuzsanna, a gyermekrészleg könyvtárosa.

A világhálót a fiatalok inkább otthon, az idősebbek közül többen a könyvtárban böngészik. Az intézmény segítséget is ad a használathoz.

- A diákok inkább otthon neteznek – kivéve a kollégisták -, nálunk inkább könyveket keresnek. Nem szabad kijelenteni, hogy a maiak nem olvasnak. Olvasnak, de másképp. Nagyban befolyásoló tényezők a társas kapcsolatok, a média. Ha felkapnak valamit, akkor többen érdeklődnek iránta. A tizenéves lányok és a huszonéves nők szeretik a romantikus, vámpíros, úgynevezett vörös-pöttyös könyveket. Ugyanez a korosztály fiúban, férfiben fantasyt keres nagy lelkesedéssel – árulja el Kovacsev Istvánné Anikó, az olvasószolgálat tájékoztató könyvtárosa.

Az utóbbi húsz-harminc évben nagyon megváltoztak az olvasási és vásárlási szokások. Lassan már csak karácsonyra vesznek könyvet. Az ünnepekre viszont a szépirodalomtól a szakácskönyveken át az életrajzi és történelmi témájú kötetekig mindent keresnek. A forgalomnövekedés november végétől érezhető igazán.

Riportunkat teljes terjedelmében a Halasi Tükör november 27-i lapszámában olvashatják.

Kép-szöveg: Pál László