Petőfi és a tudomány napja
A Martonosi Pál Városi Könyvtárban már hosszú ideje, évről évre rendezvénnyel köszöntik a magyar tudomány ünnepét. Az országos programsorozathoz csatlakozva irodalmi, történelmi előadást tartottak. Dr. habil. Marjanucz László nyugalmazott egyetemi docens Petőfi napjáról beszélt.
A magyar tudomány ünnepéről a Magyar Tudományos Akadémia már 25 éve megemlékezik. Hivatalossá 2003-ban tették. A hozzá kapcsolódó események többségét november 3-ra időzítik. Arra a napra, amikor 1825-ben Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét felajánlotta a Magyar Tudós Társaság megalapítására. Lehetővé tette ezáltal a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását.
Kiskunhalason november 9-én tartották a magyar tudomány ünnepét köszöntő eseményt a városi tékában a Pásztortűz Egyesület és a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával.
A közönséget Végső István történész, a Pásztortűz Egyesület elnöke üdvözölte. Rámutatott, Kiskunhalasnak is voltak akadémikusai. Tudományos munkásságuk példaértékű az emberek számára.
Petőfi napja történeti megvilágításban címmel dr. habil. Marjanucz László tartott előadást. Összefoglalta a március idusához vezető utat.
- Magyarország nem volt független ország, egy 50 milliós birodalom fele voltunk. Pest azért válhatott ’48 márciusában központtá, mert a márciusi ifjak olyan dolgot műveltek, amire Európában is alig volt példa: 24 óra alatt fordult meg a világ. Petőfi Sándor azt írta március 15-ről és a nyomdai tevékenységükről, hogy kivívták a sajtószabadságot és ez nem akármilyen jelentőségű. A gondolatközlés szabadságát nagyon fontosnak tartotta – hangzott el.
További részletek a Halasi Tükör hetilap november 16-i számában.