
Szandeci népművészek és a műveik
A Szandeci Földön minden sarkon rábukkanhatunk népművészeti jelenségekre. Ezek leggyakrabban útmenti keresztek, kápolnák és szentfigurák. Régen népi hagyomány volt selyempapírvirágok készítése, amikkel a házbelsőt diszítették. Népi kézművesség egyéb formái között jelen volt a kovácsmesterség, kerámia és vert csipke.
Az egyik jelentős alakja a helyi népművészetnek ma már nem élő mystków-i Bolesław Gieniec kőfaragó volt. 2013-ban hunyt el 91 éves korban. Kőben faragta a műveit, egyik közismert alkotása Mszalnica és Mystków települések között alló útjelző. A szobor Łokietek Ulászló királyt ábrázol, aki Mystkow-ot alapított.
Masik ismert faragó Podegrodzie községi Stadła-ban élő Kazimierz Basta. Már 17 évesen kezdett alkotni. Szakmája szerint esztergályos. Főleg hars-, nyár- és nyírfában dolgozik. Első munkai vállasi témákat, szomorú Krisztust ábrázolták. Később falusi életképeket mutatott be, mint pl. vedres asszony, a kaszáló paraszt, kőmalmozás. Idővel a női test szépségének mintazásával is foglalkozott.

Egy łomnica-i pasztorházban élő Monika Florek 2003 óta ikonfestéssel foglalkozik. A technikát a betlehemés nővéreknél sajátította el. Kizárólag megrendelésre dolgozik, azért nehéz rábukkanni a műveire, csak a „Nad Wyraz” Alapítvány weblapján lehet néhányat megtekinteni közülük. Egy ikonkép megírása egy hónapig tart, üvegfestett munkák ennél jóval hamarabb. Aki ikonalkotást szeretne tanulni, részt vehet Monika Florek által vezetett műhelyfoglalkozásokon, amit művelődési intézmények meghívására szervez.
Franciszek Kurzeja-t a „népi zenelés nesztóra”-ként tartják számon. Több presztízs díjnak nyertése, mint a Gloria Artis 2013-ban, Arany Érdemérem 2005-ben, Oskar Kolberg-Díj 1986-ban. Népzenész-tanító több generációnak. Kalandja a népzenével huszadik sz. húszas éveiben kezdödött. Első hangszeret Anti, a bátyja faragta neki. 16 évesen saját zenekart alapított, később „Górale Łąccy” és „Dolina Dunajca” együtteseivel zenélt.
Dorota Leśniak 1972 május 28-án született Nowy Sącz-ban, Trzetrzewina településen él, Chełmiec községben. Művészeti egyházi stúdiumot végzett szt. Margit bazilikánál, utána művészeti oktató szakon tanult krakkói Pedagógiai Egyetemen. Képeket és ikonokat alkot, számos kiállításon vett részt. Szabadtéri rendezvényeken szokta kiállítani a munkát, néha még is mutatja, ahogyan alkot.
Świniarsko-i Stanisława Majda díszítési tárgyakat készít, ezek díszpókok, karácsonyfadíszek, angyalkák, húsvéti palmák - egészen 8 méter magasságig, gyertyatartók, szerencsefa, lakodalmas pálca. A díszeit selyem- és krepp-papírból készít. A díszes foglalkozása 1995-ben kezdődött, egy egyházi versenyre font húsvéti pálmafával. A díszítésére készült papírvirágok nagy hatást gyakoroltak újszandeci Szabadtéri Múzeum néprajzkutatója.

Renata Ostrowska megszállott fűzvesszófonó. A szakma szeretetét édesanyjától és nagyanyjától örökül kapta. Kitanult szakmája – bolti eladó. Renata által fonott kosarak és dísztárgyak különbőző kiállításokon és vásárokon jelennek meg. Hosszú ideje a sanok-i Művelődési Házzal együttműködik, a közvetítése segítségével kiállítja a munkait húsvéti és karácsonyi vásárokon.
Anna Padoł 2019-ben elhunyt paszyn-i szobrász. A népművészet iránti vonzasát édesanyjától és a nagyapjától örökölte, akik bodnárok voltak. Fafaragás mesterséget mégis Stanisław Poręba nagybátyjától tanulta meg, aki legapróbb dolgokban is tanácsot adott, milyen fát választani, hogyan kell kézben fogni a vesőt meg kést, milyen festéket alkalmazni. Ő maga is figyelmesen nézte a faragott műveit és a falubeli mesterek egyéb munkait.
Małgorzata Polańska-Kubiak tanárképző főiskolán végzett. Művészi kézi szövéssel, vert csipkekészítéssel valamint lapos-, olasz-, richelieu- és kereszthímzéssel foglalkozik. Több éve az újszandeci Szépművészetek Baráti Társaságnak a tagja. Több, mint tíz sikeres kiállításon vett részt, pl. csehországi Ostrava-ban és Magyarországon is. Pár hétenként szerepel a munkával bel- és külföldi népművészeti vásárokon. Csipkekészítő-, szövési és hagyományos tojásbatikolási műhelyfoglalkozásokat tart.
Danuta Zając kezéből nagyszerű csipke kerül ki. Nem közönséges, mert kötéssel készülnek. De ez nem minden, tud ő még hímezni és papír vesszőfonatból csodálatos dolgokat fonni. A szalvétait Lengyelország több városában, kiállításokon és vásárokon mutatott be. Szép szalvétai sokáknak a gyerekkort idézik és az akkori, szép kézműves dolgokkal díszitett lakásbelsőket. A termékeit Krynica-n a sétálóutcában árusítja. Rengeteg turista látogatja a standját. Másik kedvtelése a papírfonat készítése, ebből könnyű és finom kosárkák varázsolódnak elő. (Klaudia Hawryłko)

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.
A projektet a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrádi Támogatások keretében. Az alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó ötletek előmozdítása.
#VisegradFund, #V4, #Visegrad