Szilády Áron emlékezete
Kiskunhalason, a Thorma János Múzeumban június 10-én tartották a Szilády Áron emlékezete című kiállítás zárórendezvényét. Dr. Munding Márta, a református gimnázium egykori diákja, kutató tartott előadást Megérteni a nyelv ritmusát címmel. Szilády Áron nyelvtanulási módszereit, eszközeit ismertette.
A megjelenteket Szakál Aurél, a Thorma János Múzeum igazgatója köszöntötte. Utalt arra, hogy márciusban már volt a Szilády Áron Társaság szervezésében egy konferencia. Intézményük folytatta az események sorát.
- Szilády Áron születésének 185. és halálának 100. évfordulója van idén. Úgy gondoltuk, erről meg kell emlékeznünk. Ösztönzést adott, hogy pályázni lehetett rendezvényre és könyv készítésére. Az elnyert támogatást ki kellett egészíteni önerővel, és voltak segítőink, külön ki kell emelnem a gimnáziumot – mondta Szakál Aurél.
Megérezni a nyelv ritmusát… Szilády Áron nyelvtanulási módszerei és eszközei címmel dr. Munding Márta PhD. tartott előadást. Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Moravcsik Gyula Intézetének kutatója arról is beszélt, hogyan lehet sok nyelvet megtanulni.
- Szilády Áron sok nyelven beszélt, és még annál is többön olvasott. Esetében iskolarendszeren belüli és későbbi, önálló nyelvelsajátítást különböztetünk meg. Külföldi tanulmányúton is volt a keleti tudományok fellegvárában, Göttingenben. Iskolákban 11 nyelvvel ismerkedett meg. A Szilády Áron által ismert nyelvek száma – az észttel együtt – huszonkilenc. Az írás, olvasás, beszéd, beszédértés készségének együttes ismeretét nevezte nyelvtudásnak. Amelyikre ez nem vonatkozott, azt kivette a tudott nyelvek listájából. Szilády Áron korában is rendelkezésre álltak olyan könyvek, amelyek segítették a nyelvtanulást szöveggyűjteménnyel együtt – fogalmazott.
A rendezvényen közreműködött dr. Schindler Regina zongorajátékával.