Tervek mindig vannak
Kultúra

Tervek mindig vannak

Mándity Lászlóék életét átszövi a tánc. A legfiatalabb családtag, a 8 esztendős Lackó ebbe született bele, kiskorától vitték fellépésekre. A művész-tanár apának, a Kiskun Táncegyüttes vezetőjének sok tanítványa volt, és van. A digitális oktatás kihívást jelent nap mint nap, erről is kérdeztük.

- Milyen az elmúlt egy év mérlege?

- Az első hullám idején mindenki azt hitte, hogy ez átmeneti időszaknak számít. Kerestük a kihívásokat, lehetőségeket, és szövögettük a terveket az újrakezdésre. Nem láttuk, nem is láthattuk, milyen hosszú folyamat elé nézünk. Az elmúlt egy év ilyen szempontból vegyesnek számított. Amikor véget ért az első karanténidőszak, próbáltuk felvenni a ritmust, ami a vírus előtt jellemzett bennünket.  A nyári, nyugodtabb időszakban dolgozni is tudtunk, bár bizonytalanság övezte a szervezéseket. A jövő is bizonytalan volt. Szeptembertől megint jöttek a korlátozások. A rendezvények elhalasztása miatt leszűkült a mozgásterünk. Október végétől – civil szervezetként – be kellett fejezni a táncot a megszokott módon.

- Vannak-e most tervek?

- Terveink mindig vannak. Folyamatosan szövögetjük, muszáj fenntartani az érdeklődést, motivációt kell találni a későbbi feladatok elvégzésére. Persze picit félve tervezünk most a jövőre, de próbálunk készen állni arra az időszakra, amikor újra személyesen is tudunk találkozni, dolgozni együtt, fellépéseket vállalni, rendezvényeket szervezni. A legtöbb szervezethez hasonlóan digitális munkarendre kellett átállnunk.

- Mennyire hatékony az online oktatás a tapasztalatok alapján?

- Ebben a műfajban nem tud olyan hatékony lenni, mint más területeken. Ez egy közösségen, társas kapcsolatokon alapul. Fontos a csoport, a motivációs erő, amit a digitális oktatás nélkülöz. Szülőként megtapasztalom, mekkora energia, hogy a gyermekünkkel elsajátítsuk a napi tananyagot, vagy aki digitális munkarendben van, elvégezze a munkáját.

- Mennyi ideje táncol a fiad?

- Négy éve. Lackónak a legényes a kedvence. Folyamatosan azt látta, hogy táncolunk, próbákat tartok, fellépésekre járunk. Úgymond vele született a néptánc szeretete. Apáról fiúra száll a hagyomány. Lackó ezzel is szeretne majd foglalkozni.

A bővebb interjút a Halasi Tükör hetilap március 17-i számában olvashatják.