Thorma és a mitológia (galéria)
Kultúra

Thorma és a mitológia (galéria)

A Kiskunhalasi Őszi Tárlat 2022 Thorma János Kiállítás záró rendezvényét tartották meg péntek este a Thorma János Múzeum nagy termében. Az eseményen Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus Throma János festészetének mitológiát érintő, azt feldolgozó korszakát elemezte prezentációval kísért előadásán a megjelent szépszámú közönség előtt.

Thorma János születésének 152. és halálának 85. évfordulója alkalmából láthatott a nagyközönség Thorma 150 + 2 címmel tárlatot az utóbbi hetekben. A Kiskunhalasi Őszi Tárlat 2022 Thorma János Kiállítás záró rendezvényén különleges előadást láthat, hallhat a közönség mondta megnyitó gondolataiban Szakál Aurél múzeumigazgató a december 2-án tartott eseményen.

Szakál Aurél múzeumigazgató köszöntötte a vendégeket

A Thorma Múzeum vezetője elmondta, hogy különleges tárlatnak lehettek tanúi a múzeum látogatói a Kiskunhalasi Őszi Tárlaton, hiszen a falra kihelyezett Thoma alkotások magángyűjteményekből kerültek összeállításra. Egy ilyen kiállítási anyagot összegyűjteni komoly erőfeszítés és szervező munka, ám ehhez kellő gyakorlata és kapcsolatrendszere alakult ki az elmúlt évtizedekben a Thorma János Múzeum szakembergárdájának.

Lauer Ágnes zongorajáték közben

Szakál Aurél hangsúlyozta, hogy a magángyűjtők személyes bizalmi alapon, vagy éppen aukciós házak közreműködésének segítségével adták kölcsön a festményeket, hogy végül kialakuljon a negyvenkét alkotásból álló tárlat. Külön öröm, hogy tíz festmény kiskunhalasi gyűjtőktől került a múzeumba – emelte ki a múzeumigazgató. A műsorvezetőként szerepet vállaló igazgató büszkén tudatta, hogy a záró rendezvény előadója, a múzeum munkatársa, Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus lesz, aki Thorma egy érdekes korszakát elemzi prezentáció kíséretében.

Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus elemezte Thorma mitológikus témájú festményeit

Kollarics Gábor előadását egy zenei élménnyel vezették fel a múzeum szervezői. Lauer Ágnes zongoratanár játszott pianínón két darabot a közel ötvenfős közönségnek, akik lelkes tapssal honorálták a hallottakat. A zongorajáték után azt is megtudták a vendégek, hogy az a bizonyos pianínó a múzeum és a zeneiskola kölcsönös együttműködésének köszönhetően, pályázati úton került állandó hangszerként a múzeumba, pont azért, hogy része lehessen egy-egy kulturális vagy múzeumi rendezvény műsorának.

Az előadás közönsége a múzeum nagytermében

A zenei felvezetést követően Kollarics Gábor művészettörténész-muzeológus Thorma János festészetének különböző korszakaiból, a mitológiai tárgyú alkotásait emelte ki és elemezte. Mint mondta, Thorma János kísérletező művészember volt, aki sok mindenbe belefogott. Korszakai széles skáláját nem mindig vitte végig, de nem is azzal a céllal fogott bele - hangsúlyozta. Thorma nem volt a mitológia szakértője, de tanulmányozta azt és rendelkezésére állt a művészetekben feldolgozott, elérhető mitológiai tárgyú anyagok sokasága, ami jó alapokat nyújtott. Thorma Jánosnak egy saját mitológiai felfogása volt, amibe beépítette az egyetemes, történelmi mitológiát, így jöttek létre azok a festmények, vázlatok, amelyeket Kollarics Gábor prezentációjában bemutatott.

Értő hallgatóság szívta magába a szakértő gondolatait

A művészettörténész-muzeológus Thorma életrajzíróját, a nagybányai művésztelep egyik alapítóját – egyben a festő gyerekkori barátját – Réti Istvánt idézte többször, hogy hitelesebben ismertesse az elemzett mitológiai korszakot. A Kiskunhalasi Őszi Tárlat 2022 Thorma János Kiállítás záró rendezvényéről további részleteket a Halas Televízió jövő heti, keddi híradójában láthatnak olvasóink!

Kép-szöveg: Kovács Iván