Tűforgatókör
Ősszel újra elkezdte foglalkozásait a kiskunhalasi Tűforgatókör. Továbbadják, éltetik a magyarság népművészetét. Az összejöveteleket Fejes Józsefné, a szervező Szivárvány Bábszínházi Alapítvány vezetője koordinálja.
A Tűforgatókör célja a népművészeti ismeretnyújtás, az értékfeltárás és a tudásátadás. A folyamat azonban hosszú időre megszakadt a koronavírus-járvány miatt. A tagok tavaly év elején találkoztak, majd másfél év kihagyás után szeptember 7-én ültek össze újra. Örültek egymás társaságának, és megbeszélték az újraindulást követő programtervet.
- Októberben is találkoztunk, akkor kis ajándéktárgyakat, például könyvjelzőket készítettünk különböző öltéstechnikákkal. A november 2-i összejövetelünkön már a karácsony is téma volt. Beszéltünk róla, mivel kedveskedhetünk szeretteinknek. Szemléltettem továbbá, hogyan tudjuk megkülönböztetni a kalocsai és a hevesi népi motívumokat. Mindkettő kézimunkáinál piros, kék és fehér színeket használnak. A kalocsai alkotásoknál a szélek fehérek, a hevesieknél pirosak. A kalocsai kézimunkák a ’30-as évektől lettek színesebbek – ismertette dr. Ván Lajosné Irénke.
A Tűforgatókör tagjai generációknak kínálnak közös alkotási lehetőséget. Célul tűzték ki, hogy gyermekcsoportokat működtessenek oktatási intézményekben. Városunkban elsőként a Kiskunhalasi Kertvárosi Általános Iskola csatlakozott a kezdeményezéshez.
- Kézimunka Gyermekszakkör néven indultak a foglalkozások – tájékoztatott Fejes Józsefné, a Szivárvány Bábszínházi Alapítvány elnöke. – Egész évben várjuk a diákokat, kéthetente keddi napokon találkozunk délután fél 4 és 5 óra között. Örülök, hogy a gyerekek és a szülők is pozitívan álltak hozzá – tette hozzá.
További részletek a Halasi Tükör hetilap november 17-i számában.