Tuskáék „Kiváló Lovas Család” elismerése
Levélben értesítették Tuska Pált, hogy a Magyar Lovassport Szövetség „Kiváló Lovas Család” elismerésben részesítette családját. A díj átadása azonban a járványhelyzet miatt nem történt meg, azt egy későbbi, a veszélyhelyzet enyhülését követő, kiemelt nagyverseny alkalmával, díjátadó gála keretében teszik meg.
A szövetség vezetése - szakmai javaslatok alapján - minden év elején elismeri a lovassportban résztvevők kiemelkedő teljesítményét. A díjazottak között a lovas családokat is elismerik. A Tuska család a lovas életben évszázados hagyományokkal rendelkezik, amit most a szövetség a „Kiváló Lovas Család” díjjal ismert el.
A díjazásban érintett Tuska családtagok pályafutása, munkássága, röviden összefoglalva az alábbiakban olvasható!
Tuska Pál, a családfő a magyar lovas élet egyik meghatározó, sokoldalú személyisége, többszörös magyar bajnok, olimpikon, lótenyésztő szakmérnök, szakedző, egyetemi lovastanár, aki több országos szakmai szervezetben, a Magyar Lovassport Szövetégben, a Magyar Olimpiai Bizottságban és a Lovastusa Szakágban, töltött be vezető funkciókat. Tuska Pál a felmenőinek köszönhetően a katonai lovas hagyományok, egyik utolsó hazai képviselője. A Kiskunhalasi Határőr Lovasiskola utolsó parancsnokaként vonult nyugállományba őrnagyként és a hazai lovassport meghatározó egyesületének, a Határőr Dózse SE-nek az elnöke. Édesapja Tuska Pál, a Mezőhegyesi Méntelepen lovak mellett dogozott nyugdíjazásáig, aki lóápolóként a müncheni és a moszkvai olimpiákon a magyar csapat tagjaként szerepelt.
Tuska Pál versenyzői pályafutása:
Lovastusában háromszoros felnőtt magyar bajnok (1996, 2000, 2001), háromszoros OB bronzérmes és kétszeres OB ezüstérmes. Részt vett két EB-n (Achselchwang 1993, Róma 1995), két VB-n (Hága 1994, Róma 1998), egy katonai VB-n (Róma 1995) és az 1996-os Atlantai Olimpián képviselte Magyarországot. Díjugratásban 1974-ben vett részt az Ifjúsági Európa Bajnokságon, 1978-ban a felnőtt magyar bajnokcsapat tagja volt.
Dr. Tuska Pál állatorvos, Tuska Pál fia, az Állatorvostudományi Egyetem Lógyógyászati tanszékének sebésze, rangos lovasversenyek felkért hivatalos állatorvosa. 1995 óta lovagol, a Határőr Dózsa SE versenyzője a lovastusa és díjugrató szakágakban.
Versenyzői pályafutása:
Lovastusában kétszeres ifjúsági magyar bajnok (2001, 2002), háromszoros ifi OB bronzérmes (1999, 2000, 2003). Junior magyar bajnok (2007). A felnőtteknél OB aranyérmes (2015), OB ezüstérmes (2012), OB bronzérmes (2005). Válogatottként részt vett négy Ifjúsági EB-n és egy junior EB-n.
Dr. Tuska Péter ügyvéd, Tuska Pál másik fia 1998 óta lovagol, a Határőr Dózsa SE versenyzője díjugratás és lovastusa szakágakban.
Versenyzői pályafutása:
Lovastusában háromszoros junior magyar bajnok (2009, 2010, 2011), ifjúsági OB 3. helyezés (2006), junior OB 2. helyezés (2007), junior OB 2. helyezés (2008). Felnőtt OB-n bronzérmes (2016), ezüstérmes (2017). Több rangos nemzetközi lovastusa versenyen szerzett dobogós helyezéseket egyéniben és ért el kiváló csapateredményeket. 2019-ben a Luhmühlenben rendezett EB-n (Németország) az egyéni 46. helyen végzett.
Krebs András, a Kincsem Park marketing és kommunikációs vezetője, lótenyésztő szakmérnök, újságíró, pedagógus. Nagyapjának id. Tuska Pálnak és nagybátyjának, az olimpikon Tuska Pálnak köszönheti, hogy a lovak mellett dolgozik több mint húsz éve. A galopp és ügető sport és a hozzá kapcsolódó kiemelt rendezvények főszervezője. Lovas havilapokban rendszeresen publikál. A Kincsem Park edukációs felelőse, az Alagi Zsoké Iskola egyik alapítója, a Debreceni és a Testnevelési Egyetem óraadó tanára. A lóversenyfutamok, szakmai fórumok, árverések és bemutatók állandó kommentátora. A Nemzeti Vágta munkatársa. A Magyar Lovassport Szövetség, a ló és lovassportban elért két évtizedes szakmai munkáját Lovasportért Emlékéremmel ismerte el 2020-ban. A 2021-es Kincsem parki rendezésű Négyesfogathajtó Európa-bajnokság rendezőbizottságának a tagja.
Címképen: dr. Tuska Péter, Tuska Pál és dr. Tuska Pál, a lovakon az unokák ülnek, fotók forrása: Tuska Pál