Fagyveszély az utakon!
Sziréna

Fagyveszély az utakon!

A meteorológiai előjelzések szerint fagyos napok várnak ránk az elkövetező időszakban.Az ország területének jelentős részén a hőmérő higanyszála várhatóan nappal sem emelkedik fagypont fölé. A hideg időjárás a közúti közlekedésre, annak módjára és lehetőségeire is kihat. A balesetek megelőzése, elkerülése érdekében a megváltozott viszonyokhoz minden közlekedőnek igazodnia kell.

A gépjárművek közlekedéséről:

Fontos, hogy a gépkocsik legyenek felkészítve a dermesztő téli közlekedésre. Aki ezt eddig az elmulasztotta, kérjük, hogy haladéktalanul tegye meg. Hidegben és a havas, jeges úton csak téli vagy jó minőségű, úgynevezett négy évszakos gumiabroncsokkal biztonságos a közlekedés. A téli gumiabroncsok beszerzése egyszeri költség, amely már egy apró karcolás elkerülésekor megtérülhet, az általuk nyújtott biztonsági többlet ugyanakkor megfizethetetlen!
Természetesen a téli gumiabroncsok sem nyújtanak teljes védelmet. Ezért nedves, havas, vagy jeges burkolatú úton, illetve korlátozott látási viszonyok esetén körültekintőbben, az átlagosnál lassabban, óvatosan vezessünk! Különösen számolnunk kell jeges útburkolattal felüljárók, hidak, és aluljárók környezetében, valamint szélcsendes erdei útszakaszokon.

Havas időben igen jó szolgálatot tehet a hólánc, amelyet a hajtott kerekekre szerelhetünk fel. Az egyszerűbb változatok már 10.000,- Ft alatt is elérhetők, s amit nyerhetünk általuk: a továbbjutás lehetősége. Fontos azonban tudni, hogy a belföldön hóláncot csak ott használhatjuk, ahol erre KRESZ jelzőtábla kötelez!
Közlekedésünk során számítani kell arra, hogy az autó könnyebben megcsúszik, s tisztában kell lenni azzal, hogy a féktávolság is jelentősen megnő! Ezért a sebesség mérséklése mellett tartsunk jelentősen nagyobb követési távolságot. Csak ezáltal előzhetők meg az ilyenkor jellemző ráfutásos balesetek, vagy a januárban és februárban igen gyakori – és általában súlyos kimenetelű – gyalogos gázolások.

Ha útra kelünk, tanácsos az induláskor a gépjárművet „teletankolni”, az ablakmosót fagyálló folyadékkal feltölteni, az akkumulátor kapacitását ellenőrizni, hóláncot, illetve hólapátot vinni. Az előzőeken túl tanácsos némi ételről és italról, meleg ruházatról és meleg takaróról gondoskodni, ugyanis hóban történő elakadáskor, vagy nagyobb torlódások esetén, illetve hosszabb úton ezek jó szolgálatot tehetnek. A mobiltelefont is vigyük magunkkal, gondoskodjunk arról, hogy akkumulátora mindig legyen feltöltve. Ajánlatos a rádiók közlekedési információs adásait hallgatni. Amennyiben gyermeket is szállítunk, a fentieket még fokozottabban kell figyelembe venni! 

A gyalogos közlekedésről:

Télen a közlekedő gyalogosokra is fokozott veszélyek leselkednek. A csúszós úttesten a gyalogosok lassabban, bizonytalanabbul közlekednek, az eleséstől, az elcsúszástól való félelem eltereli a figyelmüket, s kevésbé figyelnek a közlekedés más résztvevőire. 
Csapadékos, szeles időben jól megfigyelhető, hogy a gyalogosok igyekeznek mielőbb „fedél alá”, azaz védett helyre kerülni. Ez egyben azt is jelenti, hogy körültekintésük sok esetben felületes, nem feltétlenül a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen kelnek át, s gyakran rosszul mérik fel az érkező járművek sebességét. Esőben, vagy sűrű hóesésben még a kinyitott esernyő is korlátozhatja a gyalogosokat a látásban, a biztonságos közlekedéshez szükséges információk megszerzésében.

A gyalogosokra leselkedő veszélyekhez hozzájárul, hogy a járművek fékezéskor megcsúszhatnak, nehezebben tudnak megállni. Ezért ilyenkor a járművezetőknek az átlagosnál is fokozottabb óvatossággal kell figyelnie a gyalogosokra, akiknek az áthaladását sok esetben segíteni kell.

Balesetmentes közlekedést kívánunk a téli hónapokban is!

Kiskunhalas Rendőrkapitányság Balesetmegelőzési Bizottság

Forrás: ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság