...hogy ne legyen tűz a temetőben
A napokban számoltunk be arról, hogy kisebb tűz volt az alsóvárosi római katolikus temetőben. Az eset kapcsán a tűzoltóság néhány fontos szabályra hívja fel a figyelmet azért, hogy ne legyen több ilyen. Odafigyeléssel megelőzhető a baj.
Egy síron keletkezett kisebb tűz kedden délután az alsóvárosi római katolikus temetőben. Szerencsére egy járókelő időben észrevette a bajt, segítséget kért és hívta a tűzoltóságot. Mire a halasi egység a helyszínre ért, egy férfi megfékezte a lángokat. Az eset kapcsán a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság néhány fontos tudnivalóra hívta fel a figyelmet.
A tüzeket leggyakrabban az okozza, hogy a mécseseket, gyertyákat könnyen meggyulladó anyagok közelében helyezik el, a keletkező lángok a temetőben a száraz avarra, a lakásban pedig a függönyön és asztalterítőn keresztül a lakás más helyiségeire is átterjednek.
A sírhely környezetéből a száraz faleveleket, elszáradt virágokat takarítsuk el.A gyertyákat, mécseseket úgy helyezzük a sírhoz, hogy ne legyen a közelükben semmi, amit meg tudnak gyújtani. Csak mécsestartóban lévő gyertyát és mécsest gyújtsunk meg. Látványos, amikor este több száz gyertyaláng ég a temetőben, azonban ez tűzvédelmi szempontból veszélyes. Mielőtt távozunk a sírtól, oltsuk el a lángot.
Ha otthon gyújtunk gyertyát, figyeljünk arra, hogy se mellette, se fölötte ne legyen éghető anyag. A gyertyát mindig egy tűzálló tálra tegyük. Egyetlen percre se hagyjuk ellenőrizetlenül az égő gyertyákat. Idén már 5620 lakástűz volt, a legtöbb éppen nyílt láng, például gyertya, mécses, öngyújtó és gyufa használata miatt keletkezett. Érdemes beszerezni otthonra egy füstérzékelőt. Október végén, november elején sokan készítenek halloweeni dekorációt, töklámpást. Ha a töklámpásba mécsest teszünk, ne legyen a közelében semmilyen éghető anyag. Olyan helyre tegyük a lámpást, ahol nem tud elborulni. Ha elemes LED mécsest választunk, biztosan nem okozunk tüzet vele.