(►) Láng, füst, oxigén: rendhagyó gyakorlatot tartottak a tűzoltók (galéria)
Sziréna

(►) Láng, füst, oxigén: rendhagyó gyakorlatot tartottak a tűzoltók (galéria)

Lángoló ágymatracok, száz fokos hőmérséklet, óriási fekete füst. Ezek a nehezítő tényezői voltak annak a gyakorlatnak, amelyet a Kiskunhalasi Katasztrófavédelmi Kirendeltség, a büntetés-végrehajtás, a Semmelweis Kórház és a Halas Tűzvédelem Kft. szervezett a halasi börtön területén. Egy használaton kívüli épületben rendeztek be egy kórtermet, ahol a feltételezések szerint tűz keletkezett. E mellett még a lángra kapott ágymatracok oltását is modellezték különböző eszközökkel.

Jelentős tapasztalatokkal gazdagodhattak a jelenlévők azon a tűzoltási gyakorlaton, amelynek helyszíne a halasi börtön területén lévő, használaton kívüli épület volt. Az ötletgazda Vicai Zsolt, a Semmelweis Kórház tűz- és munkavédelmi vezetője volt. A megvalósításban az intézményen kívül a büntetés-végrehajtás, valamint a Kiskunhalasi Katasztrófavédelmi Kirendeltség, valamint a Halas Tűzvédelem Kft. segített. Jelen volt Babud Jenő ezredes, kirendeltség-vezető; dr. Szepesvári Szabolcs kórházi főigazgató, valamint Hinkel Tamás alezredes, börtönparancsnok is. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóságot a műveleti szolgálat mellett Gyapjas János ezredes, igazgatóhelyettes képviselte.

Egy többágyas kórtermet rendeztek be, ahol a feltételezések szerint tűz keletkezett. Annak terjedését és a közben emelkedő hőmérsékletet kamera, valamint egy hőkamera segítségével figyelték, jegyezték. Az lángok megfékezését a pedig az önkéntes mentőszervezet járművére telepített oltóberendezéssel végezték el. A gyakorlat folytatásában a szabadtéren több ágymatracot meggyújtottak. Itt a különböző tűzoltókészülékeket tesztelték működés közben, és kipróbálták a tűzoltótakarót is. A tapasztalatokat itt is jegyezték. 

Az utolsó epizódban ismét a berendezett kórterem volt a helyszín, hasonlóan az első részhez. Annyi volt a különbség, hogy palackból oxigént juttattak be a helyiségbe. Ezzel valós szituációban is előfordulhat, ugyanis van olyan beteg, akinek az ellátásához szükség van a légzés segítésére. Ennek a szituációnál jóval gyorsabb, intenzívebb volt az égés, valamint a levegő hőmérsékletének emelkedése is. A gyakorlatot hasznosnak ítélték meg a résztvevők, a tapasztalatok valós helyzetekben is segítségükre lehetnek. (Mozgóképes beszámoló a szerda esti híradóban)

Videó: Vercz András