Sziréna
Meddig repülnek?
Október végén szállhat fel utoljára a szentesi légibázis helikoptere - egy uniós direktíva miatt ki kell vonni a forgalomból. De mi lesz a légimentő-ellátással? Ilyen sárga színű helikopter száll le rendszeresen a kiskunhalasi kórházhoz is.
Legutóbb pénteken hoztak egy beteget, s a múlt héten háromszor is szükség volt a mentőhelikopterre, néhány hete az 53-ason, Kisszálás térségében történt baleset súlyos sérültjét is szállította. Október végétől azonban mentőhelikopter nélkül maradhat a halasi régió is, ahova a szentesi légimentő-bázisról érkezik a légi segítség baj esetén. Az Európai Unió szabályozása miatt ugyanis október 28-ával le kell állítani a Mókusnak becézett helikoptereket, mert a városokba egy hajtóműves helikopterekkel már nem lehet berepülni.
Az indoklás szerint, ha egy kétmotoros gép egyik hajtóműve elromlik, a másikkal még ki lehet repülni a település légteréből, az egymotoros e tekintetben veszélyes. A 2012 októberében született EU-s direktíva leszögezi: egymotoros gépeket csak olyan területek felett lehet használni, ahol garantált, hogy egy esetleges kényszerleszállás nem okoz tragédiát. Magyarország a szabály bevezetésére idén októberig kapott haladékot.
Hazánkban két légimentő-bázison, a szentesin és a debrecenin állomásozik Mókus. Ha ezek év végétől már nem szállhatnak fel, az ország egyharmada ellátatlanul marad, többek között a teljes délalföldi régió, köztük térségünk is. A szentesi légibázis januárban ünnepelte fennállásának ötödik évfordulóját: ez idő alatt összesen 1558-szor riasztották őket, és 1126 beteget vagy sérültet szállítottak.
Kép-szöveg: Pozsgai Ákos