Tömeges vádemelés álházasságok ügyében
Sziréna

Tömeges vádemelés álházasságok ügyében

Összesen 43 három személy ellen emelt vádat a Kiskunhalasi Járási Ügyészség, akiket családi kapcsolatok létesítésével visszaélés vétségével vádol. A vádlottak még 2013-2014-ben kötöttek pénzért érdekházasságot szerb állampolgárokkal, illetve megszervezték az „álházasságokat”, hogy szerb állampolgárok Németországban és Ausztriában munkavállaláshoz tartózkodási engedélyhez juthassanak. Az ügy kiskunhalasi, tompai, kisszállási és jánoshalmi vádlottjai szabadlábon védekezhetnek – közölte a Kecskeméti Törvényszék.

Az ügyben 7 férfi és 36 nő ellen emelt vádat az ügyészség. A szervezők szerény anyagi körülmények között élő hajadon és élettársi kapcsolatban élő nőket kerestek meg, hogy 150 ezer forintért cserébe hozzámenjenek szerb férfiakhoz, azért, hogy ők az „álházasságot” követően Ausztriában és Németországban a munkavállalási engedélyhez szükséges letelepedési engedélyhez jussanak. A kiterjed bűnszervezet vezetői egy Tompán élő házaspár, szerb állampolgárságú férfi és magyar felesége voltak, de a szervezésben még 7 magyar személy működött közre.

Az érdekházasságra jelentkező nők az önkormányzattól a családi állapotról szóló hivatalos igazolást, valamint a születési anyakönyvi kivonatot is beszerezték. Az ügyészségi tájékoztató szerint több esetben az önkormányzati igazoláshoz szükséges illeték összegét is a szervezők adták. A szervezők a házasságkötéseket különböző szerbiai településeken – például Szabadkán, Palicson, Bácskossuthfalván – bonyolították le és az újdonsült feleségeket visszaszállították Magyarországra. Innen a nőket Németországba, illetve Ausztriába vitték, ahol a férjeik már várták őket.

A házaspárok ezután közös lakcímre jelentkeztek be, aminek birtokában a szerb férfiak már kérhették is a tartózkodási engedélyeket. A Halasmédia információi szerint ekkor tájt Kiskunhalason is több nő kért igazolást az önkormányzattól a családi állapotáról. Rostás László, cigány nemzetiségi vezető arról tájékoztatta a Halasmédiát, hogy több roma nő kötött hasonló álházasságot. Volt olyan is köztük, aki később Berlinbe is kutazott az állítólagos férjével, később azonban a nőt magára hagyták. Nem kapta meg a beígért összeget, de még a hazautazásra való jegy árát sem kapta meg, ezért stoppal kellett haza jönnie Magyarországra.

A Halason lévő élettársa tudott a kamuházasságról, de korábban azt nyilatkozták a Halasi Tükörnek, hogy azt nem tudták, hogy amit tesznek, az büntetendő. A névtelenül nyilatkozó pár azért vállalta az egészet, mert az önkormányzati lakásban annyira felhalmozódott az adósságuk, hogy a kilakoltatás előtt álltak, a beígért pénzből szerették volna kifizetni a tartozásukat. A vádirat szerint a házasságot kötött párok nem ismerték korábban egymást, nem akartak együtt élni, sőt, a nyelvtudás hiánya miatt sokszor még kommunikálni sem tudtak egymással.

Az érdekházasságokat kötő arák egyedüli célja az ígért pénz megszerzése volt, aminek fejében az arra nem jogosult szerb férfiakat tartózkodási engedélyhez segítették. Az ügy vádlottjai szabadlábon védekezhetnek, a szervező és segítő vádlottak a családi kapcsolatok létesítésével visszaélés vétségének felbujtói és bűnsegédjei, míg az érdekházasságokra vállalkozó nők ugyanezen bűncselekmény tettesei a vádirat szerint.

A 43 vádlotton kívül az ügynek volt további 41 gyanúsítottja is, közülük három esetben, bűncselekmény hiányában, két esetben pedig bizonyítékok hiányában szüntette meg a nyomozást az ügyészség. További 36, érdekházasságra vállalkozó nőt pedig az ügyész megrovásban részesített büntetlen előéletükre, beismerő vallomásaikra és egyéb személyi körülményeikre figyelemmel. Az ügyre, amelyet a Kiskunhalasi Járásbíróság fog tárgyalni, később visszatérünk.

Szöveg: Pozsgai Ákos
Fotó: Rendőrség