Miért szeretem...? - Péter Imréné
A hét verse

Miért szeretem...? - Péter Imréné

Ezen a héten Péter Imréné némettanárnő mondja el, miért áll hozzá közel az alábbi költemény.

 

Weöres Sándor: Tíz lépcső

Szórd szét kincseid - a gazdagság legyél te magad.

Nyűdd szét díszeid - a szépség legyél te magad.

Feledd el mulatságaid - a vígság legyél te magad.

Égesd el könyveid - a bölcsesség legyél te magad.

Pazarold el izmaid - az erő legyél te magad.

Oltsd ki lángjaid - a szerelem legyél te magad.

Űzd el szánalmaid - a jóság legyél te magad.

Dúld fel hiedelmeid - a hit legyél te magad.

Törd át gátjaid - a világ legyél te magad.

Vedd egybe életed-halálod - a teljesség legyél te magad.

Kedvelem Weöres Sándor verseit. Máig a fülemben csengnek-bongnak a mindenki által jól ismert sorok: „Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája” vagy „Jön a kocsi, fut a kocsi: Patkó-dobogás.”, ha arra gondolok, mennyire szerették a gyerekeim pici korukban játszani-ritmizálni e dallamos versikéket. Ma már az unokám táncikál, pörög, bóbitázik ugyanerre a ritmusra. Még nem tudja miért, de érzi – ez nagyon jó. Ily módon Weöres Sándor folytonosan jelen van a családunk életében.

Különös zseni volt ő, nem is nagyon tudták elfogadni kora hivatalos irodalmi irányzatának képviselői. Sokáig háttérbe szorított, esendő, problémákkal küszködő kisember, ugyanakkor az örök emberi értékeket kereső-követő-közvetítő művész.

A Tíz lépcső című műve a külső és belső harmóniára, teljességre való törekvését fejezi ki, ami központi témája a költészetének. A rövid, tömör kifejezésmód, az ellentét-párok és az ismétlés lüktetővé, lendületessé teszik a verset. Tíz lépcső – tíz sor - tíz életbölcsesség. Az egyes szám második személyű felszólító módú igealakok intőek, parancsolóak „Szórd szét”, „Feledd el”, „Égesd el”, Űzd el”, „Törd át” – vagyis szabadulj meg mindentől, ami megakadályozza, hogy harmóniára, boldogságra lelj. Míg a sorok első felében a nyugtalan tenni akarást érzem, a másodikban a lecsendesedést és megnyugvást. A rész és egész dinamikája feszíti, teszi izgalmassá a mondanivalót. A vers minden sora külön-külön kis remekmű. „Törd át gátjaid - a világ legyél te magad.” Micsoda gyönyörű kép! Mi a költő, a költészet feladata, ha nem ez? Megmutatni a sokszínű világot, benne az embert, mint az örök körforgás részét.

Számtalanszor újraolvastam már ezt a verset Rádöbbentem, hogy minden életkoromban mondott számomra valami újat. Weöres Sándor nyelvi bravúrja éppúgy lenyűgöz, mint belső értékítélete, gondolkodásmódja Talán csak most értem őt igazán?

Pál László rovata

Még több cikk

Miért szeretem? – Mátó Gergő

Miért szeretem? – Mátó Gergő