A helyszíni szemlék tapasztalatai

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársainak tapasztalatai alapján, a helyszíni szemlék során leggyakrabban azoknál a lakóingatlanoknál történik a bejelentett érték pontosítása vagy módosítása, ahol a lakástulajdon mellett például garázs, műhely, iroda, üzlet is van.

A szemle során a helyszíni szemlét érintő kérdéseken túlmenően egyéb információkkal is tudják a NAV kollégái segíteni az ügyfeleket, az igénybe vehető illetékkedvezmények mellett akár az ingatlanértékesítés adózási kérdései is felmerülnek.

Az illetéktörvény rendelkezései értelmében öröklés, ajándékozás, valamint visszterhes vagyonátruházás esetén vagyonszerzési illetéket kell fizetni. A vagyonszerzési illeték alapja a forgalmi érték, mely nem minden esetben azonos a felek által kölcsönösen kialkudott vételárral. Az adóhatóság a helyszíni szemle időpontjáról előzetesen értesítést küld az ingatlant szerző fél és az ingatlan birtokosa részére, ha az nem azonos a vagyonszerzővel.

A helyszíni szemlén a NAV munkatársai az ingatlant megtekintik, jegyzőkönyvbe foglalják az ingatlan sajátosságait, fényképeket készítenek, és felmérik az ingatlan értéknövelő és értékcsökkentő tényezőit.

Lakóingatlan esetén a leggyakoribb értéknövelő tényezők például a frekventált elhelyezkedés, alapterület nagysága, a felhasznált építőanyagok, homlokzati hőszigetelés, komfortfokozat, közműellátottság. Értékcsökkentő tényezők, ha az ingatlan erősen felújításra szorul, vert falú, kis alapterületű, közműhiányos, nehezen megközelíthető.

Termőföldek esetén az ingatlan megközelíthetősége (betonút mellett van-e), az alakja, az 1 hektárra vetített aranykorona értéke befolyásolja leginkább az ingatlan forgalmi értékét. Telkek esetén a frekventált elhelyezkedés, a beépíthetőség mértéke, telek szabályos alakja és átlagosnál nagyobb alapterülete, a közműellátottság értéknövelő, míg a földút melletti, periférikus fekvés, a közművek részbeni hiánya értékcsökkentő tényező.

Az olyan lakóingatlanoknál, ahol a lakástulajdon mellett egyéb nem lakás célú felépítményt is találunk, mint például garázs, műhely, iroda vagy üzlet, a szerződések gyakran nem tartalmazzák ezek értékét a vételáron belül, azonban a lakás és nem lakás céljára szolgáló felépítmény megbontása több ok miatt is fontos.

Az egyik ok, hogy az illetékkulcs lakás esetén 4 millió forint forgalmi értékig 2%, a 4 millió forint feletti rész és a nem lakás célú építmények illetéke 4%. Ezen túlmenően a törvény több olyan kedvezményt is biztosít, amelyet kizárólag lakóingatlan tekintetében lehet igénybe venni. Így például a 35 év alatti vagyonszerzők első lakástulajdonának megszerzése, vagy az úgynevezett cserét pótló vétel esetén, ha 1 éven belül lakástulajdon értékesítésére kerül sor.