A vörösiszap-katasztrófa, valamint a törökországi földrengés mentési munkálatairól volt előadás
Sziréna

A vörösiszap-katasztrófa, valamint a törökországi földrengés mentési munkálatairól volt előadás

A Kiskunhalasi Katasztrófavédelmi Kirendeltség járási mentőcsapatainak vezetői számára szerveztek továbbképzést. Ennek apropóján dr. Muhoray Árpád nyugalmazott vezérőrnagy, egyetemi docens a vörösiszap-katasztrófa; míg Balázs László, a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője a 2023-as törökországi földrengés utáni mentési munkálatokról tartott előadást.

2024-ben sikeres minősítő gyakorlaton vettek részt a Kiskunhalasi Katasztrófavédelmi Kirendeltség illetékességi területén működő járási mentőcsapatok. Fontos, hogy évről évre hasznos ismereteket szerezzenek a különböző komponensek vezetői, ezért továbbképzéseket szerveznek számukra. A legutóbbi alkalmon közel huszan vettek részt. A Bács-Kiskun Vármegyei Polgári Védelmi Szövetség segítségével létrejött rendezvényen két, érdekes előadást hallgathattak meg a megjelentek.

Elsőként dr. Muhoray Árpád, nyugalmazott vezérőrnagy, egyetemi docens tartott előadást a 2010-es vörösiszap-katasztrófa mentési munkálatairól. Az előadó saját élményeit is megoszthatta a jelenlvőkkel, ugyanis az első percektől kezdve aktív részese volt a történéseknek. A nyugalmazott vezérőrnagy elmondta, hogy a katasztrófa során 1,7 köbkilométernyi lúgos iszap ömlött a településekre. Tízen életüket vesztették, 280-an szenvedtek sérülést, 120 fő pedig hosszabb gyógykezelésre szorult. Dr. Muhoray Árpád szerint a mentésben, majd a kárfelszámolásban résztvevők valamennyien emberfeletti munkát végeztek.

Balázs László, a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője a 2023-as törökországi földrengés utáni mentésben vett részt. Több mint 20 fővel, mentőkutyákkal, másfél tonnányi felszereléssel elsők között érkeztek a helyszínre. Tapasztalatuknak köszönhetően viszonylag gyorsan elérték azt a helyet, ahol szükség volt a segítségre. A napokon át tartó akció során a helybelieket is bevonták a mentésben. Eredményesen működtek, hiszen 17 embert emeltek ki a romok alól.  Balázs László azt is elmondta, hogy a szolgálatot gyakran veszik igénybe eltűnt személyek felkutatatására is, mert rendelkeznek az ehhez szükséges speciális eszközökkel is.