(►) Bodor 100: Miklós bácsi, a szerethető ember (galéria)
Bodor Miklóst nagyon sokan kedvelték. Ahogy Szakál Aurél, a Thorma János Múzeum nyugalmazott igazgatója fogalmazott, szerethető ember volt. Nem véletlen, hogy a születésének századik évfordulóján rendezett tárlat, és kiadvány bemutató helyszínéül szolgáló terem szűknek bizonyult. Még az előtérben is ültek, álltak érdeklődők, akik mindenképen részesei akartak lenni az eseménynek. Bodor Miklós özvegye, Zsófia asszony mosolyogva, örömmel konstatálhatta, hogy a férjét milyen sokan szeretik.
Kámtól Budapestig, Nagykörűtől Vasvárig terjedt azoknak a köre, akik ott voltak Kiskunhalason, a Thorma János Múzeumban a Bodor 100 címet viselő rendezvényen. Mivel Bodor Miklós, a városunkban is rengeteg barátra, tisztelőre tett szert abban a néhány évben, míg ez volt az otthona, szűknek bizonyult a programhelyszín. Talán még nem fordult elő, hogy ennyien legyenek azon a patinás helyen, még az előtérben is ültek, álltak érdeklődők. A kiváló festőművész, grafikus születésének századik évfordulója kapcsán rendezett kiállítás, és kiadvány-bemutató vendégeit Kocsis Zsuzsanna, a házigazda intézmény igazgatója köszöntötte.
Az eseményt megtisztelte jelenlétével V. Németh Zsolt államtitkár, miniszterelnöki megbízott, országgyűlési képviselő is, ő személyes ismerőse volt Bodor Miklósnak. - Nekem szűk két évtized adatott meg abból az időszakból, amikor ismerhettem Miklós bácsit. Amikor Kiskunhalasra gondolok, akkor van néhány szél, amelyek kötődést jelentenek a városhoz. Ha kinézek az ablakom át az udvaromra,akkor azt látom, hogy egy kiskunhalasi kuvasz teljesít nálam szolgálatot. Ha azt hallom, hogy Kiskunhalas, akkor az a halasi csipkét is jelenti, amely itt, a hajtókámon is jelen van. A harmadik erős kapcsolódás pedig Miklós bácsi, és Zsófi, hiszen innen költözött el a nyugati vidékre, a pusztáról a dombvidékre, a kék szamárkenyér világából a rododendronokhoz- emlékeztetett az államtitkár.
Bányai Gábor, kormánybiztos, országgyűlési képviselő ugyan személyesen nem ismerte a művészt, ám az alkotásainak üzeneteit át tudta érezni. - Minden vonal mögött ott van egy történet, emberi sors, egy eltűnt pillanat. Az ő művészete olyan, mint maga az Alföld, csendes, de mély. Nem hivalkodik, de aki figyelmesen szemléli, abban mély nyomot hagy. Kiskunhalas és tájai nem csupán ihletforrások voltak számára, hanem otthona is volt ez a táj. Az utcák, a templomok, a régi házak nem csupán motívumok rajzain, hanem a közös emlékezet őrzői - mondta a kormánybiztos.
Fülöp Róbert polgármester arról beszélt, hogy a város tervei között van a kiállítóhelyek bővítése Kiskunhalason. - A szándékaink azok a jövőre nézve, hogy a múzeum szomszédságában, a Gyárfás-ház felújításával, átalakításával teljesíthetővé váljon a célunk. Ez pedig az, hogy a helyi művészek kiállításait vissza tudjuk hozni Kiskunhalasra. Olyan módon tudjuk ezt megtenni, hogy az új helyszín szerves része legyen a múzeumnak - tette hozzá a városvezető.
A kiállítást Sári András művészettörténész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. A fiatal szakembernek ez volt az első önálló tárlatrendezése. - Alkotásain sajátos jelleggel emelt ki objektumokat, amelyeket új környezetbe helyezett. A kiállítás célja, hogy az átfogóságra törekedve bemutassa a látogatóknak Bodor Miklós művészetét, kiemelve valamennyi, legjellegzetesebb ciklusát is - fogalmazott a művészettörténész.
Szakál Aurél, a Thorma János Múzeum nyugalmazott igazgatója volt a szerkesztője annak a kiadványnak, amely a jeles alkalomból megjelent. A muzeológus együtt lapozta a kis könyvet a jelenlévőkkel, és így mutatta be a szélesebb nyilvánosság előtt. - Bodor Miklós grafikus- és festőművész azon kívül, hogy művészkedett, egy nagyon szerethető ember is volt. Ez abból is látszik, hogy ennyien eljöttek erre a jeles alkalomra- mondta Szakál Aurél, aki négy Bodor-kiadvány szerkesztésében vett részt.
Bodor Zsófia személyesen mondott köszönetet mindenkinek, aki a kiállítás, a rendezvény, illetve a kiadvány megvalósításában részt vett. A program második felében jelenlévők megtekinthették a Bodor-életmű több mint ötven alkotását. A tárlat június 7-ig várja a látogatókat.