"Hamisan sértő a közmeghallgatás egyik gondolata"

"Néhány perccel ezelőtt, élőben kísérve a televíziós közvetítést, megdöbbenve tapasztaltam a közmeghallgatás során az egyik hozzászólás gondolatmenetét. Szabó Károly úr egy helyi oktatási intézményben levő vadászati kiállítást félt." - olvasható Kuris István László szerkesztőségünknek eljuttatott levelében.

"Félti egy általa tömeggyilkosnak nevezett vadász trófeáit, mert, mint említette, egy nem éppen egyházi kötődésű személy nagyra becsült öröksége látható a ma már egyházi fenntartás alá tartozó II. Rákóczi Ferenc Katolikus Mezőgazdasági, Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola épületében.

Az intézményben jelenleg 550 diák tanul. Több, mint félezer kiskunhalasi, környékbeli család ad bizalmat évről évre az intézmény oktatási-nevelési munkájának azzal, hogy gyermekét az ottani nevelők, tanárok munkájával közösen kívánja életre nevelni, taníttatni. Így volt ez idén ősszel is, amikor önkormányzatiból került a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye fenntartása alá a középiskola. Az intézmény ezzel úgy gondolom folytatólagosan Kiskunhalas város szerves része maradt.

Diákok százaival találkozunk az iskola környékén a reggeli órákban és tanítás után, pedagógusok nagy részét sokan személyesen ismerjük. Ebből kifolyólag valamennyien látjuk, hogy túlzó és elferdített dolog azt állítani, hogy a középiskola „apácagazdálkodási és szerzeteskereskedelmi” intézmény lenne. Sem a diákok, sem az eddig is ott dolgozott pedagógusok nem járnak szerzetesi habitusban. Egyébként illik tudni, hogy az iskolai egyházmegyei és nem szerzetesi fenntartásban működik, ezért is demagóg Szabó Károly úr hozzászólásának apácákról és szerzetesekről szóló része.

Fontos jelezni azt is, amire Szabó Károly úr szintén hivatkozik, hogy a francia forradalom után bár csökkent az egyházi oktatási intézmények száma, hazánkban ez a kézzel fogható közelmúltban volt drasztikusan érzékelhető, amely témát érintette már egy cikk a Halasi Tükörben ez év elején. Szeretettel ajánlom akkor adott nyilatkozatom e részét Szabó Károly úr figyelmébe.

„A kommunizmus egyház-ellenes elveinek egyik súlyos következménye lett az egyházi intézmények, köztük az oktatásiak államosítása. Gulágra hurcolt tanítórendi szerzetesek, nagyszüleinket és dédszüleinket tanító papok és nővérek terrorizálása. Ez a valós mérleg része arról a korszakról. Ezzel párhuzamosan elvették az egyház vagyonát, erdőt, földeket – ezekből tartották fenn korábban azokat az intézményeket, melyek száma elérte a 6500-at.

Az akkori iskolák kétharmada egyházi volt, ma ez a 10 %-ot sem éri el. Egy ezreléke maradt meg, 6 db a 6505-ből, ahol a párt legnagyobb embereinek gyermekei is tanultak, említve csak kettőt közülük: Kóka és Kuncze is ilyen intézményben tanult.”

Bízom abban, hogy Szabó Károly úr már átgondolta a közmeghallgatáson elmondott szavait és más véleménye van az intézményről. Akkor közreadott mondanivalója pedig bizonyosan a kiállításért való túlzott aggodalmában vált mások számára érthetetlenné és fájóvá.

Kuris István László"