
Megkezdődtek a roráte szentmisék
A néhány generációval ezelőtti kor az előkészület lelki jellegére helyezte a hangsúlyt adventben. Ez volt a szent idő: a várakozás és a reménykedés ideje. A Messiást váró hangulat alapja a hajnali mise, a roráte, amelyen való részvétel akár a nem hívőknek is adhat lelki indíttatást, mindennapi útravalót. Nem beszélve arról, hogy mekkora áldozat négy héten át hajnalban kelni, hogy a különlegesen korán kezdődő szentmisére odaérjünk.
Az egyházi év adventi időszakában a hajnali misék különleges hangulatot kölcsönöznek a decemberi virradatnak. A roráte elnevezést az ünnepkör egyik - ószövetségi szentírási szövegen alapuló - énekének kezdő soráról kapta, melyet adventben énekeltek: Rorate caeli de super - Harmatozzatok egek onnan felülről.
Régebben aranyos vagy angyali misének is hívták. Ez utóbbi arra utal, hogy a Szűz Mária tiszteletére mondott hajnali miséket mindig az Úrangyala elimádkozásával fejezték be. A roráte-szentmiséknek a katolikus egyházban elsősorban az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területén vannak hagyományai. Jelenleg is élő szokás hazánkon kívül, Ausztriában, Horvátországban, Csehországban és Lengyelországban. A hívek hajnali sötétben várják a napfényt, a Messiást, mint hajdan a próféták tették.
A roráte miséhez pogányos varázscselekedetek, különösen szerelmi varázslások sokasága is fűződött. A népszokás úgy tartotta régen, hogy roráte előtt minden ólat, istállót be kellett zárni, harangozás előtt jártak ugyanis a boszorkányok. Ha az eladósorban lévő leány hajnalban három kis darabot letépett a harangkötélből, s azt hajfonó pántlikájában viselte, farsang idején sok kérőre számíthatott.
HM